Francja przekazała Rosji wskazówki ws. technologii wielkoblokowej, która wykorzystywana była do konstrukcji mistrali - podał w czwartek departament współpracy technicznej Ministerstwa Obrony Rosji.
- Zgodnie z kontraktem pomiędzy Ministerstwem Obrony Rosji a francuskim DCNS (konsorcjum budującym mistrale) są trzy typy technologii, które zostały przekazane - powiedział Aleksiej Dikij z departamentu współpracy technicznej.
Wyjaśnił, że dwie pierwsze technologie zostaną przekazane ministerstwu obrony, a trzecia powinna trafić do rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Admiralteisky Verfi. Zdradził, że w ostatnim przypadku chodzi o technologię wielkoblokową.
Dikij powiedział, że Admiralteisky Verfi otrzymał już od Francji wstępne plany i przystosował je do budowy elektrowni Bałtyckiej Elektrowni Atomowej, przy konstrukcji której wykorzystywana będzie ta technologia.
Francusko-rosyjski kontakt
Szacuje się, że kontrakt między Francją a Rosją na budowę dwóch mistrali opiewa na łączną sumę 1,2 mld euro. Umowa została zawarta w czerwcu 2011 roku.
Zgodnie z podpisanym w 2011 roku kontraktem, Rosja miała otrzymać pierwszy z zamówionych mistrali, Władywostok, jesienią 2014 roku. Prezydent Francois Hollande ugiął się jednak pod międzynarodową presją i w ostatniej chwili wstrzymał przekazanie jednostki ze względu na zaangażowanie Moskwy w konflikt na Ukrainie.
Przyjęcie dwóch jednostek na stan francuskiej marynarki jest mało prawdopodobne, ponieważ powstały one zgodnie z rosyjskimi standardami i ich przebudowa w celu dostosowania do innej floty kosztowałaby setki milionów euro.
Mistrale to wszechstronne okręty desantowe, mające również możliwości śmigłowcowców i okrętów dowodzenia. Uważane za dumę francuskiej floty, mogą transportować 16 śmigłowców, cztery barki desantowe, 13 czołgów, sztab, 450 żołnierzy piechoty morskiej i wyposażenie szpitala polowego.
Autor: pk//gak / Źródło: Sputnik
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Ludovic Péron