Europejska Agencja Kosmiczna nowy rok rozpoczęła nie byle jakimi fajerwerkami. Z portu kosmicznego w Kourou we francuskiej Gujanie wystartowała we czwartek wieczorem rakieta Ariane 5, wynosząc na orbitę dwa satelity telekomunikacyjne i kolejne dwa należące do nowego francuskiego systemu ostrzegania przed rakietami.
Satelity Hot Bird 10 i platformy NSS-9 zostały wyprowadzone na orbitę około pół godziny po starcie. Najważniejszy transport Ariane 5 - elementy obronne Spirale, dotarły na swoją orbitę niedługo potem.
W tym krótkim czasie USA i Rosja przestały być jedynymi krajami, które posiadają satelitarny system wczesnego ostrzegania przed rakietami balistycznymi.
Francuskie oczy
System ostrzegania opiera się na czujnikach ciepła i podczerwieni, które pojawiają się przy starcie rakiet - pozwala to wykryć wrogie zamiary jeszcze podczas odpalania silników. Ważące 120 kg mikrosatelity "Spirale" zostały umieszczone na eliptycznej orbicie Ziemi. Działając w parze, będą wysyłać do centrum dowodzenia trójwymiarowy (stereowizja) obraz w wysokiej rozdzielczości.
Wysłane we czwartek elementy nie będą jednak wprost ostrzegać przed rakietami, a mają wzbogacić bazę danych budowanego systemu. - "Spirale" będzie sprawdzać i udoskonalać działanie systemu. Musimy być bowiem zdolni odpowiednio przetwarzać obraz z satelitów - powiedział Pierre Faucoup z EADS Astrium, które budowało system. - Chcemy stworzyć charakterystyki wszystkich fenomenów, które mogą zakłócić działanie systemu. Przykładowo, aby słońce odbijające się w jeziorze nie było rozpoznawane jako atak rakietowy - wyjaśnił BBC przedstawiciel francuskiej armii.
Program Spirale potrwa 14 miesięcy. Jeśli Francja zdecyduje się go rozwijać, satelity zostaną na orbicie nawet 10 lat. System będzie jednak wzbogacany o kolejne elementy na orbicie (do funkcjonowania potrzebne są co najmniej trzy satelity).
Misja 2009 roku
Po udanym locie, w kolejce na wyniesienie czeka kolejny niezywkły transport. Będą nim teleskop europejskiej agencji kosmicznej Herschel oraz teleskop Plancka.
Warte w sumie 1,7 miliarda euro, będą najdroższym "towarem", jaki dotąd wyniosła europejska agencja.
Źródło: bbc.co.uk, webhosting.pl
Źródło zdjęcia głównego: ESA-CNES-ARIANESPACE / Photos Activité Optique Vidéo