Syrii grozi epidemia polio? WHO potwierdza 10 przypadków


U 10 spośród 22 osób podejrzanych o zakażenie wirusem polio w Syrii potwierdzono obecność tego wirusa - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To pierwsze przypadki tej choroby w tym kraju od 14 lat. - Istnieje duże ryzyko, że zachorowania rozprzestrzenią się w regionie - przyznał rzecznik Oliver Rosenbauer.

W ubiegłym tygodniu WHO poinformowała, że u 22 Syryjczyków z północno-wschodniej prowincji Deir al-Zor podejrzewa się zakażenie wirusem polio. Wskazywały na to objawy takie, jak częściowy paraliż.

Wirus polio wywołuje chorobę Heinego-Medina, która atakuje układ nerwowy i może spowodować nieodwracalny paraliż w ciągu godzin.

Teraz WHO potwierdziła obecność wirusa u 10 osób.

Początek epidemii?

Według informacji zebranych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), około 100 tysięcy dzieci ze wschodnich prowincji Syrii narażonych jest zakażeniem wirusem polio wywołujących chorobę Heinego-Medina.

Kraje sąsiadujące z ogarniętą wojną domową Syrii, zapowiedziały rozpoczęcie szczepień przeciwko wirusowi. W całej Syrii masowe szczepienia mają ruszyć w listopadzie. Szczepionka, podawana zwykle w trzech doustnych dawkach, jest jedynym sposobem, by uchronić się przed chorobą.

Sukces w walce z wirusem

W ciągu 30 lat od momentu rozpoczęcia przez WHO i UNICEF programów szczepień w 1988 roku, liczba przypadków zakażeń polio spadła z 350 tysięcy do 223 w 2012 roku. W tym roku na całym świecie, nie licząc Syrii, odnotowano 296 przypadków.

Ostatnie przypadki zarażenia wirusem polio w Syrii odnotowano w 1999 roku.

Autor: rf/jk / Źródło: Reuters, PAP,

Tagi:
Raporty: