TVN24 | Świat

"Blisko połowa rodzin straciła źródła dochodów. Dziewięciu na dziesięciu Syryjczyków żyje w nędzy"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział we wtorek, że USA przeznaczą ponad 596 milionów dolarów na pomoc humanitarną dla Syrii. Organizacja Narodów Zjednoczonych apeluje do rządów o zebranie 10 miliardów dolarów na wsparcie Syryjczyków, gdy pandemia pogarsza stan gospodarki kraju zrujnowanego już przez wojnę.

Fundusz pomocowe mają dotrzeć do około 13,4 miliona osób w samej Syrii oraz blisko 5,6 mln syryjskich uchodźców przebywających w Turcji, Libanie, Jordanii i Egipcie - głosi oświadczenie sekretarza stanu. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zaapelował dzień wcześniej do syryjskich władz o otwarcie granic dla pomocy humanitarnej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Również we wtorek, podczas konferencji poświęconej pomocy dla Syrii, ONZ poprosił państwa członkowskie o zebranie 4,2 mld dol. na pomoc dla osób potrzebujących w samej Syrii i 5,8 mld dol. dla syryjskich uchodźców na Bliskim Wschodzie i krajów, które udzieliły im schronienia.

"Dziewięciu na dziesięciu Syryjczyków żyje w nędzy"

Według ustaleń ONZ około 24 mln osób potrzebuje w Syrii podstawowej pomocy; o cztery miliony więcej niż w roku ubiegłym. To najwyższa liczba osób żyjących w tym kraju na skraju nędzy od początku wojny, która wybuchła w 2011 roku.

- Gospodarka Syrii została zrujnowana, a teraz wpływ pandemii COVID-19 pogorszył jeszcze sytuację. Blisko połowa rodzin straciła źródła dochodów. Dziewięciu na dziesięciu Syryjczyków żyje w nędzy - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w nagranym na wideo przesłaniu do państw-darczyńców. Pierwszym krajem, który we wtorek zadeklarował pomoc finansową dla Syrii była Szwecja - podaje Reuters.

Na początku marca Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza ds. Syrii przy Radzie Praw Człowieka ONZ przestawiła raport na temat sytuacji w Syrii, w którym wylicza zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez wszystkie strony trwającego od 2011 roku konfliktu. Dziesiątki tysięcy osób wciąż uznaje się za zaginionych po arbitralnych zatrzymaniach. Tysiące cywilów było torturowanych lub zostało zabitych w aresztach.

Syria została zniszczona przez konflikt, który wybuchł, gdy rząd prezydenta Baszara el-Asada stłumił pokojowe antyrządowe protesty w marcu 2011 roku. Wojna domowa przerodziła się w rozległy konflikt z udziałem regionalnych i światowych mocarstw. W wyniku walk zginęło co najmniej 380 tys. osób, a połowa ludności musiała opuścić swoje domy, w tym prawie 6 mln ludzi uciekło za granicę.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości