Trzęsienie ziemi w Syrii. Cała rodzina wydobyta spod zawalonego budynku. Tłum i ratownicy wiwatowali

Autor:
ft//now
Źródło:
Reuters

Spod gruzów budynku mieszkalnego w Bisinie w zachodniej Syrii uratowano całą rodzinę, która po trzęsieniu ziemi przez dwa dni oczekiwała na nadejście pomocy - przekazał Reuters. Wydobywaniu kolejnych członków rodziny towarzyszyła ogromna radość. Zebrany tłum i ratownicy wiwatowali.

Ojciec wraz z synem i córką przebywali pod gruzami zawalonego budynku w miejscowości Bisin w zachodniej części kraju od dwóch dni. Budynek runął w wyniku trzęsienia ziemi, które w poniedziałek nawiedziło południową Turcję oraz Syrię.

Nagranie, na którym widać moment wydostawania rodziny na powierzchnię, opublikowała Syryjska Obrona Cywilna, tak zwane Białe Hełmy. Na materiale zarejestrowano wybuchy euforii, które towarzyszyły wydobywaniu kolejnych członków rodziny. Tłum i ratownicy, którzy nieśli dzieci na rękach, wnosili okrzyki radości.

Rodzinie, jak widać na nagraniu, udzielono następnie pomocy medycznej w ambulansie.

Tysiące ofiar trzęsienia ziemi

Na terenach Syrii kontrolowanych przez reżim w Damaszku liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1250, rannych jest ponad dwa tysiące osób - przekazały za ministerstwem zdrowia państwowe media w środę. Na obszarach zajmowanych przez rebeliantów zginęło ponad 1280 osób, a ponad 2,6 tysiąca jest rannych - podała działająca tam organizacja ratunkowa Białe Hełmy.

W sąsiedniej Turcji władze informują o co najmniej 7108 ofiarach śmiertelnych i pond 40 tysiącach rannych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że skutkami kataklizmu może być dotknięte nawet 23 milionów ludzi. W Turcji mierzy się z nimi 13 milionów mieszkańców - informował prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Silne trzęsienie ziemi w Turcji i SyriiPAP

Kataklizm w Turcji i Syrii

Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię, znajdowało się w tureckiej prowincji Kahramanmaras. Niecałe 12 godzin później, kilkadziesiąt kilometrów na północ, miało miejsce drugie trzęsienie o magnitudzie 7,7. Obu zjawiskom towarzyszyła seria ponad 100 wstrząsów wtórnych.

Dotknięty trzęsieniem ziemi rejon południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniej Syrii jest aktywny sejsmicznie i często dochodzi w nim do wstrząsów. Jednak to ostatnie jest najpotężniejszym tego typu kataklizmem w tym regionie w ostatnim czasie. W 1999 roku na skutek trzęsienia w tureckim Izmit zginęło 17-18 tysięcy osób. Jak pokazały pomiary, wstrząsy miały magnitudę 7,6.

Najtragiczniejsze w historii pomiarów sejsmicznych trzęsienie ziemi odnotowano w 1976 roku w chińskiej prowincji Tangshan. Oficjalne dane władz mówiły o 250 tysiącach ofiar. Prawdopodobnie były mocno zaniżone, bo niektóre źródła podawały liczbę nawet 650 tysięcy zabitych. Trzęsienie ziemi w Tangshan miało - według oficjalnych danych - magnitudę wynoszącą 7,5, choć inne pomiary wskazywały nawet na magnitudę 8,2. Z kolei magnitudę wynoszącą 9,5 miało najsilniejsze w historii odnotowane pomiarami trzęsienie, w 1960 roku, w Chile. Zginęło wtedy ponad 1650 osób.

Trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii PAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości