Świat

Zabici i ranni po ataku w Syrii. Oskarżenia o użycie broni chemicznej

Świat


Dziewięć osób zginęło, a co najmniej pięćdziesiąt zostało rannych podczas sobotnich bombardowań dokonanych przez rebeliantów w syryjskich prowincjach Aleppo i Idlib. Poszkodowani w atakach mieli trudności z oddychaniem - poinformowały w sobotę rządowe media.

Syryjskie media, w tym oficjalna agencja prasowa SANA, oskarżyły rebeliantów o użycie broni chemicznej podczas ostrzału Aleppo. Według świadków przewiezieni do szpitali ranni byli bliscy uduszenia, odnieśli też liczne obrażenia.

Zabici w Idlib

Dowódcy rebeliantów i opozycyjni politycy odrzucili oskarżenia o użycie broni chemicznej. Jednak według niezależnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w mieście czuć było po zakończeniu ostrzału zapach gazu.

Obserwatorium poinformowało również o atakach w sąsiedniej prowincji Idlib, gdzie w wyniku bombardowania zginęło 9 osób, w tym 7 dzieci.

Rosja będąca kluczowym sojusznikiem rządu w Damaszku i Turcja popierająca niektóre ugrupowania rebeliantów, uzgodniły utworzenie w prowincji Idlib strefy buforowej.

W rezultacie siły rządowe wstrzymały ofensywę na Idlib i sąsiednie prowincje Aleppo i Sana, ale regularnie dochodzi tam do wymiany ognia z rebeliantami.

Ataki chemiczne w Syrii

Według dziennikarskiego śledztwa BBC, od 2013 roku w Syrii doszło do co najmniej 106 przypadków zastosowania broni chemicznej. Ustalenia autorów programu BBC Panorama oraz arabskojęzycznej sekcji BBC obejmują okres od września 2013 roku, gdy prezydent Syrii Baszar el-Asad podpisał konwencję o zakazie rozprzestrzeniania broni chemicznej i zgodził się zniszczyć jej zapasy.

Mimo to, w 2014 roku miało dojść do 30 przypadków użycia broni chemicznej, w 2015 roku - 28, w 2016 roku - 23, w 2017 roku - 17, a w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku - ośmiu. Najwięcej ataków chemicznych (27) dokonano w znajdującej się w północno-zachodniej części kraju prowincji Idlib, a następnie w sąsiadujących z nią prowincjach Hama (25) i Aleppo (22).

Zdaniem dziennikarzy, użycie broni chemicznej było kluczowym czynnikiem, który pozwolił prezydentowi Syrii przechylić na swoją stronę szalę zwycięstwa w wojnie domowej w tym kraju.

Aleppo znajduje się w północnej części Syrii Google Maps

Autor: kk,ft / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: