"Czasami to oczywiste, że ktoś zmaga się z problemami. Niekiedy jednak sygnały są dużo trudniejsze do zauważenia" - takim komentarzem opatrzony został nieco ponad dwuminutowy film przygotowany przez angielski zespół piłkarski Norwich City z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Widać na nim dwóch znajomych, którzy razem chodzą na mecz. Jeden z nich jest radosny i otwarty, drugi sprawia wrażenie poważnego i nieobecnego. Końcówka jest nieoczywista i dla wielu może być wstrząsająca.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Film opublikowany przez angielski klub przedstawia dwóch mężczyzn w dojrzałym wieku na trybunach. Siedzą w barwach zespołu piłkarskiego, który obecnie występuje na zapleczu angielskiej ekstraklasy. Kadr jest zawsze ten sam, ale zmieniające się warunki pogodowe sugerują, że w ciągu dwóch minut podglądamy znajomych, którzy siedzą obok siebie na wielu różnych spotkaniach. Jeden z bohaterów sprawia zawsze wrażenie smutnego i nieobecnego. Drugi wydaje się jego zaprzeczeniem - z dużą ekscytacją przychodzi na mecz. Jest radosny i szuka powodów do rozmowy - dopytuje znajomego, czy wszystko u niego dobrze i jak mu minął tydzień. Zapytany odpowiada zdawkowo. Widz ma prawo domyślać się, że zmaga się z jakimś zmartwieniem, bo na kolejnych kadrach - mimo radości ze zdobytego gola - jego mimika niemal się nie zmienia.
Czytaj też: Jaś narysował w szkole swój pomysł na śmierć
Przez kolejne kilkadziesiąt sekund wrażenie kontrastu się pogłębia - radosny kibic skanduje stadionowe hasła i skacze wraz z innymi z radości. Siedzący z lewej stronu kadru kibic ma wyraźne problemy z wykrzesaniem z siebie dobrych emocji. Po tej sekwencji na ekranie pojawia się napis: "Czasami na pierwszy rzut oka widać, że ktoś mierzy się z problemem". Potem znowu widzimy te same dwa stadionowe krzesełka. Na obiekcie pojawia się jednak już tylko jeden z kibiców - ten, który wcześniej wydawał się smutny i zdystansowany. Kładzie z powagą szalik na oparciu krzesełka swojego kolegi i opiera na nim dłoń. Potem siada na swoim miejscu i zdejmuje czapkę z głowy. Wtedy pojawia się jeszcze jeden napis: "Niekiedy sygnały są dużo trudniejsze do zauważenia. Sprawdź, co dzieje się u ludzi w twoim otoczeniu".
Choroba, która może zabić
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje w opublikowanym w tym roku raporcie, że na depresję może cierpieć nawet co dwudziesta dorosła osoba. "Co roku w wyniku samobójstwa umiera ponad 700 000 osób. Samobójstwo jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów osób w wieku 15–29 lat" - podkreśla WHO.
Depresja - jak czytamy w raporcie - objawia się obniżeniem nastroju, poczuciem smutku, drażliwości i pustki. Może też skutkować utratą odczuwania przyjemności oraz zainteresowania swoimi obowiązkami i relacjami z innymi ludźmi. Objawy trwają przez większą część dnia, niemal codziennie. Chorujący na depresję mogą zmagać się z obniżeniem koncentracji, poczuciem winy oraz niską samooceną oraz myślami o samobójstwie.
WHO wskazuje, że z chorobą można skutecznie walczyć - między innymi poprzez leczenie psychologiczne i podawanie leków.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Norwich City FC