Świat islamski od dawna nie popierał Osamy


W ostatnich miesiącach przed śmiercią Osamy bin Ladena systematycznie malało poparcie dla niego w świecie muzułmańskim - wykazał sondaż ośrodka badania opinii publicznej Pew Research Center, który przeprowadził ankietę wśród ludności muzułmańskiej w sześciu wybranych krajach.

Badanie wykazało, że największym poparciem bin Laden cieszył się w Palestynie. W 2003 roku przychylność dla działań lidera Al-Kaidy wykazywało 72 proc. badanych. W 2011 było to już jednak zaledwie 34 proc.

Dane pokazują, jak zróżnicowany jest stosunek muzułmanów do Osamy – o ile w 2011 roku w Indonezji (26 proc.), Egipcie (22 proc.) i Jordanii (13 proc.) cieszył się zaufaniem całkiem znaczącego odsetka respondentów, o tyle w Turcji (3 proc.) i Libanie (1 proc.) nie miał właściwie żadnego poparcia.

Drastyczny spadek poparcia

Spadek poparcia dla bin Ladena był widoczny nie tylko w przypadku Palestyny. W Indonezji od 2003 do 2011 r. zaufanie dla lidera Al-Kaidy spadło o 33 punkty procentowe.

Największy spadek widoczny był w Jordanii - w tym samym czasie poparcie dla bin Ladena spadło o 43 punkty procentowe. Szczególnie drastyczny spadek poparcia dla bin Ladena nastąpił w 2006 r., z poziomu 61 proc. do zaledwie 24 proc. w kolejnym roku. Było to spowodowane samobójczymi atakami których dopuściła się Al-Kaida w Ammanie, stolicy Jordanii.

Mimo, że nie ma jeszcze danych z tego roku dla Pakistanu, to spadek poparcia dla bin Ladena jest mocno widoczny w porównaniu roku 2005 (52 proc.) do roku ubiegłego, kiedy wyniosło zaledwie 18 proc.

Al-Kaida najbardziej popularna w Nigerii i Palestynie

Ośrodek Pew Research Center zbadał również to, jakim procentem poparcia wśród społeczności muzułmańskich wybranych państw cieszyła się sama Al-Kaida w 2010 i 2011 r. Najwyższe poparcie odnotowano wśród muzułmanów nigeryjskich i palestyńskich – odpowiednio 49 proc. i 28 proc.

Poparcie w granicach 1/5 społeczności muzułmańskiej w danym kraju, odnotowano w Indonezji (22 proc.), Egipcie (21 proc.) i Jordanii (15 proc.).

Pew Research Center to niezależny ośrodek badawczy, dostarczający informacji z różnych dziedzin. Określa się jako całkowicie apolityczny, nie przedstawia opinii, a jedynie fakty.

CZY ŚMIERĆ OSAMY BIN LADENA PRZYSPIESZY WYJŚCIE Z AFGANISTANU? CZYTAJ ANALIZĘ TVN24.PL

KTO PO OSAMIE PRZEJMIE SZEFOSTWO AL-KAIDY?

ZOBACZ STUDIO 3D: JAK WYGLĄDAŁ SZTURM NA KRYJÓWKĘ BIN LADENA?

ZOBACZ STUDIO 3D: KIM BYŁ OSAMA BIN LADEN?

Źródło: SDiA TVN24