Świat gratuluje Franciszkowi. Prezydent Argentyny bardzo lakonicznie

Świat

Aktualizacja:
tvn24Jorge Mario Bergogli na spotkaniu z prezydent Argentyny Cristiną Fernandez de Kirchner, jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires

Chwilę po wyborze Jorge Mario Bergogliego na papieża do Watykanu popłynęły gratulacje niemal z całego świata. Argentyńczyk, który przyjął imię Franciszek, jest pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej.

Wyboru na papieża jako jedna z pierwszych pogratulowała oczywiście prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner. Jej relacje z Jorge Mario Bergoglio od 2010 roku są napięte, po tym jak prezydent zalegalizowała w Argentynie związki homoseksualne, których przeciwnikiem jest nowa głowa Kościoła katolickiego. Nic więc dziwnego, że treść oświadczenia de Kirchner ma bardzo lakoniczny charakter.

"W moim imieniu, w imieniu argentyńskiego rządu i obywateli naszego kraju chcę Panu pogratulować" - czytamy w liście, który umieściła na Twitterze.

Gratulacje płyną również z innych krajów Ameryki Południowej. Prezydent Meksyku wyraził zadowolenie, że nowy papież pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Wyraził też nadzieję, że nawiąże z nim "bliskie i serdeczne stosunki".

Papież Franciszek zastąpił pochodzącego z Niemiec Benedykta XVI. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zadowolenie z wybrania nowego papieża z Ameryki Łacińskiej. Złożyła jednocześnie Franciszkowi życzenia zdrowia i sił w jego służbie na rzecz wiary i dobra człowieka.

- Cieszę się szczególnie z chrześcijanami w Ameryce Łacińskiej, że po raz pierwszy jeden z nich został powołany do przewodzenia Kościołowi katolickiemu. Daleko poza katolickim chrześcijaństwem wielu oczekuje od niego nadawania orientacji - nie tylko w kwestiach wiary, ale również w tym, co dotyczy pokoju, sprawiedliwości, ochrony stworzenia - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Rzecznik Watykanu zaskoczony

Zaskoczenia z wyboru Bergogliego nie ukrywał natomiast rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. - Nie wiem, co powiedzieć, jestem w całkowitym szoku, uczestniczę w tym momencie radości Kościoła, ale muszę najpierw odnaleźć się w tej nowej sytuacji - przyznał ks. Lombardi.

Kardynałowie uchylili rąbka tajemnicy z konklawetvn24

Podkreślił, że imię Franciszek wyraża "prostotę i ewangeliczne świadectwo".

Z gratulacjami pospieszyły też USA, w którym żyje bardzo dużo hiszpańskojęzycznych Amerykanów. Życzenia złożył prezydent Barack Obama wraz z małżonką.

"W imieniu narodu amerykańskiego Michelle i ja przekazujemy gorące życzenia dla papieża Franciszka. (...) Jako obrońca biednych i najsłabszych spośród nas niesie on przesłanie miłości i współczucia, które inspirowało świat od ponad dwóch tysięcy lat, a mianowicie, że w każdym z nas widzimy obraz Boga" - napisał Obama w oświadczeniu.

Obama bez podziału na wiarę

Obama zapewnił o gotowości do współpracy z nowym papieżem, "tak, by promować pokój, bezpieczeństwo i godność dla ludzi, bez względu na ich wiarę".

Nowemu papieżowi pogratulowali też premier Wielkiej Brytanii David Cameron i prezydent Francji Francois Hollande.

Cameron zaznaczył, że wybór kardynała Jorge Maria Bergoglia na papieża to "wspaniała chwila dla 1,2 mld katolików na całym świecie".

- Składam papieżowi Franciszkowi me najgorętsze gratulacje i jak najszczersze życzenia. (...) Francja, wierna swej historii i uniwersalnym zasadom wolności, równości i braterstwa, będzie kontynuować pełen zaufania dialog ze Stolicą Apostolską - powiedział natomiast Hollande.

Telegram z gratulacjami wysłali do Watykanu król Hiszpanii Juan Carlos i królowa Zofia. Ojcu Świętemu pogratulował również rząd premiera Mariano Rajoya. Premier Rajoy życzył papieżowi, by "wzmocnił szczególne więzi łączące Stolicę Apostolską z Hiszpanią, opierające się na wartościach, które są im wspólne: (poszanowaniu) życia, ludzkiej godności, wolności, pokoju i sprawiedliwości".

Radośc z wyboru papieża z Ameryki Łacińskiej wyrazili też prezydent Kostaryki Laura Chinchilla, szef dyplomacji Enrique Castillo oraz arcybiskup San Jose Hugo Barrantes.

Prezydent życzyła papieżowi "siły i mądrości podczas sprawowania pontyfikatu".

- Oczekujemy pozytywnych zmian w Kościele i na świecie - dodał Castillo.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas także pogratulował nowemu papieżowi i zaprosił go do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Wyraził nadzieję, że papież Franciszek zaangażuje się w przywrócenie pokoju w Ziemi Świętej.

Autor: bor//kdj/iga/k / Źródło: PAP

Raporty: