Kryzys w Sudanie "może stać się najgorszym kryzysem żywnościowym ostatnich dekad" - ostrzegła w poniedziałek szefująca Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP) Cindy McCain. Uczestniczy ona w paryskiej międzynarodowej konferencji humanitarnej na rzecz ogarniętego wojną Sudanu.
Dyplomaci i pracownicy organizacji humanitarnych biorący udział w zorganizowanej przez Francję, Niemcy i Unię Europejską konferencji mają nadzieję na zebranie ponad miliarda dolarów. - To jasne, że seria kryzysów - mam na myśli Ukrainę i Strefę Gazy - zepchnęły w cień kryzys sudański - powiedział zebranym Stephane Sejourne, minister spraw zagranicznych Francji.
Podczas poniedziałkowych rozmów UE zadeklaruje 250 milionów euro, Francja - 110 milionów, a Niemcy zobowiążą się do przekazania 244 milionów euro. Stany Zjednoczone - twierdzi Reuters - poinformują o wypłacie 147 milionów dolarów. ONZ oszacowała, że na dostawy podstawowych produktów i żywności oraz na opiekę zdrowotną dla około 24 milionów ludzi (47 procent ludności Sudanu) potrzeba około 2,7 miliarda dolarów.
Problemy z dostępem do potrzebujących
Sytuacja humanitarna w Sudanie pogarsza się od wielu miesięcy. Niedawno organizacja Save The Children ostrzegła, że powszechne niedożywienie może spowodować śmierć 230 tysięcy dzieci i kobiet w ciąży. Natomiast według ONZ w nadchodzących miesiącach prawie 5 milionów ludzi może znaleźć się w sytuacji "katastrofalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego" (jest to najwyższy poziom na skali tzw. Zintegrowanej Klasyfikacji Bezpieczeństwa Żywnościowego) - poinformowała agencja AFP.
Dodatkowym problemem jest dostęp organizacji humanitarnych do potrzebującej pomocy ludności. Zdaniem szefowej WFP aktualnie pomoc nie może dotrzeć "do 90 procent populacji" - przekazała agencja.
Walki w Sudanie
W Sudanie od kwietnia ubiegłego roku trwają walki między armią a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). Obie te siły przeprowadziły w 2021 roku zamach stanu. Jednak plan włączenia RSF do regularnej armii wywołał rozłam, który doprowadził do wojny domowej. Jej rezultatem są nie tylko tysiące ofiar śmiertelnych, ale także fala uchodźców. Dotychczas ponad 8,5 miliona mieszkańców musiało opuścić domy, by schronić się w bezpieczniejszych regionach kraju lub za granicą.
- Głód jest w Sudanie rzeczywistością – powiedział zebranym na paryskiej konferencji Abdallah al-Dardari, dyrektor regionalnego Programu Rozwoju ONZ. Toczący się konflikt zaostrza się, a prawa człowieka i prawo międzynarodowe są łamane - stwierdził.
Minister spraw zagranicznych sąsiadującego z Sudanem Czadu podkreślił, że społeczność międzynarodowa "musi wywrzeć presję", by wymusić na walczących stronach natychmiastowe zawieszenie broni. Mahamat Saleh Annadif ostrzegł, że jeżeli walki będą trwały, w ciągu roku "Sudanowi zagrozi rozpad". Zgodził się z nim szef unijnej dyplomacji Josep Borell. Jego zdaniem "tylko presja międzynarodowa" popchnie strony wojujące do negocjacji.
Kryzys w Sudanie "może stać się najgorszym kryzysem żywnościowym ostatnich dekad" - ostrzegła w poniedziałek szefująca Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP) Cindy McCain.
Źródło: PAP