Zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie? Media: Izrael wyśle delegację, w tle zamieszki

Źródło:
PAP, "The Times of Israel"

Kilka tygodni wstrzymania walk i wymiana izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów - to projekt porozumienia z Hamasem. Według izraelskich mediów, rząd w Tel Awiwie wydał w sobotę zgodę na kontynuowanie rozmów o nowym zawieszeniu ognia w Strefie Gazy, a do Kataru ma wyruszyć delegacja. Równolegle Izraelczycy wyszli na ulice, domagając się powrotu uwięzionych przez Hamas zakładników. Dochoszło do starć z policją.

Rząd izraelski wydał w sobotę zgodę na kontynuowanie rozmów o nowym zawieszeniu ognia w Strefie Gazy. W najbliższych dniach ma udać się do Kataru delegacja izraelska na czele z szefem Mosadu Davidem Barnea - informują media izraelskie.

Projekt zawieszenia broni w Strefie Gazy

Projekt porozumienia z Hamasem przewiduje co najmniej kilkutygodniowe zawieszenie ognia i uwolnienie przetrzymywanych przez Hamas zakładników izraelskich w zamian za zwolnienie więźniów palestyńskich znajdujących się w Izraelu.

W piątek w Paryżu przebywała delegacja izraelska pod przewodnictwem Barnei na konsultacjach z przedstawicielami USA i Egiptu oraz premierem Kataru. Rozmowy mają być kontynuowane w stolicy Kataru - Dosze.

AFP podkreśla, że przerwanie działań bojowych w Gazie staje się każdego dnia coraz bardziej palące bowiem całej Strefie grozi katastrofa humanitarna o niewyobrażalnych rozmiarach, a zwłaszcza klęska głodu. Zagraża ona 2,2 mln ludzi, czyli przytłaczającej większości mieszkańców Gazy.

Pierwsze porozumienie o przerwaniu ognia udało się wynegocjować, również za pośrednictwem Kataru, USA i Egiptu w końcu listopada ubiegłego roku Umożliwiło ono uwolnienie ponad 100 izraelskich zakładników w zamian za 240 Palestyńczyków.

Antyrządowe protesty w Izraelu

W Tel Awiwie odbyła się w sobotę wieczorem kolejna wielotysięczna demonstracja, podczas której domagano się od władz doprowadzenia do niezwłocznego uwolnienia izraelskich zakładników.

Jak informuje "The Times of Israel", część protestujących domagała się również przeprowadzenia wyborów. Demonstracja przerodziła się w zamieszki, w których policja użyła oddziałów konnych i armatek wodnych. W wyniku starć kilka osób zostało rannych. Funkcjonariusze aresztowali 21 osób. Na platformie X pojawiło się wiele nagrań ukazujących pogrążoną w chaosie stolicę.

Autorka/Autor:bp//mrz

Źródło: PAP, "The Times of Israel"

Tagi:
Raporty: