Hamas: negocjacje w sprawie zakładników nie wchodzą w grę, dopóki Izrael nie zakończy wojny

Źródło:
PAP

Wojna między Izraelem i palestyńskim Hamasem trwa od 74 dni. Przedstawiciel palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas Osama Hamdan oświadczył podczas konferencji prasowej w stolicy Libanu, Bejrucie, że negocjacje w sprawie uwolnienia zakładników nie wchodzą w grę, dopóki Izrael nie zakończy ofensywy w Strefie Gazy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Strefie Gazy.

> Według izraelskiej telewizji Channel 12 specjalny zespół powołany przez ministra spraw zagranicznych Izraela Eli Cohena, działający w jego resorcie, pracuje nad wstępnym planem dotyczącym zarządzania Strefą Gazy po wojnie - przekazał portal Times of Israel.

> Izraelskie wojsko poinformowało, że na ścianach budynku w mieście Gaza, w którym przebywało trzech zabitych przez pomyłkę izraelskich zakładników, odkryto transparenty z napisem "SOS" oraz "pomocy, trzech zakładników". Drugi z komunikatów był w języku hebrajskim.

> Przedstawiciel palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas Osama Hamdan oświadczył podczas konferencji prasowej w stolicy Libanu Bejrucie, że negocjacje w sprawie uwolnienia zakładników nie wchodzą w grę, dopóki Izrael nie zakończy ofensywy w Strefie Gazy.

> Ma cztery kilometry długości, a jedno z jego wyjść jest położone o 400 metrów od przejścia granicznego Erez między północną Strefą Gazy a Izraelem - armia izraelska poinformowała, że znalazła największy jak dotąd tunel Hamasu i opublikowała przejęte nagrania pokazujące jego budowę i funkcjonowanie.

> Przekazaliśmy Izraelowi konkretne uwagi na temat ataku izraelskich sił na katolicką parafię w Strefie Gazy i nadal będziemy to robić - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, odnosząc się do doniesień o zabiciu przez izraelskiego snajpera matki i córki, kryjących się na terenie parafii.

> O przyszłości Strefy Gazy, przejściu do mniej intensywnej fazy wojny i powrocie do koncepcji utworzenia państwa palestyńskiego rozmawiali szefowie resortów obrony USA i Izraela. Lloyd Austin zastrzegł, że nie przybył do Tel Awiwu, by "dyktować terminy lub warunki". Amerykański oficjel spotkał się również z premierem Benjaminem Netanjahu.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP