Strzelanina na kaukaskiej beczce prochu. Kto zaczął?

Azerscy żołnierze twierdzą, że separatyści sprowokowali potyczkęWikipedia (CC BY-SA 3.0)

Starcie między żołnierzami z Armenii i Azerbejdżanu w pobliżu Górskiego Karabachu - ormiańskiej enklawy w Azerbejdżanie. Są ofiary śmiertelne. Strony konfliktu podają rozbieżne wersje wydarzeń.

Resort obrony Górskiego Karabachu wydał oświadczenie z informacją, że trzech armeńskich żołnierzy zginęło, gdy ich pozycję zaatakowali azerscy komandosi. "Strona armeńska zmusiła wroga do ucieczki po dwugodzinnym starciu" - głosi oświadczenie.

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu oskarżyło z kolei separatystów z Górskiego Karabachu o sprowokowanie konfrontacji i poinformowało, że zginęło bądź zostało rannych 20 armeńskich żołnierzy.

Konflikt od ćwierćwiecza

Ormiańsko-azerski konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Jest źródłem napięcia na Południowym Kaukazie, w strategicznej strefie pomiędzy Iranem, Rosją i Turcją.

Reuters odnotowuje, że zasobny w ropę naftową Azerbejdżan często grozi przejęciem kontroli nad Górskim Karabachem siłą i inwestuje znaczne środki w umacnianie swej armii. Z kolei Armenia, sprzymierzona z Rosją, ostrzega, że nie pozostanie bierna, jeśli Górski Karabach zostanie zaatakowany.

Konflikt o Górski Karabach trwa od 1988 rokuAlf@ | domena publiczna

Autor: kło//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Tagi:
Raporty: