"Stany Zjednoczone i Rosja pokazały, że nawet w okresach napięć są w stanie dokonać postępu"

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dziś potwierdzamy zasadę, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie można jej prowadzić - napisali po szczycie w Genewie prezydenci USA i Rosji Joe Biden i Władimir Putin. We wspólnym oświadczeniu potwierdzili swoje zaangażowanie w kontrolę zbrojeń i redukcję ryzyka konfliktów zbrojnych.

W środę w willi La Grange w Genewie doszło do spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Amerykański przywódca przybył na spotkanie około godziny 13, chwilę wcześniej, tuż po przylocie do Szwajcarii na miejsce dotarł rosyjski prezydent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szczyt odbył się w dwóch częściach. Pierwsza trwała ponad 90 minut. Następnie po trzech kwadransach przerwy przeprowadzono rozmowy w poszerzonym gronie. Ta część trwała 65 minut. Cały szczyt amerykańsko-rosyjski skończył się po niecałych czterech godzinach. 

Po jego zakończeniu politycy wystąpili na oddzielnych konferencjach prasowych. Jako pierwszy na pytania odpowiadał Władimir Putin.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rozmowy bez "wrogości". Putin o "przebłyskach zaufania" między USA a Rosją >>>

Kilkanaście minut po zakończeniu konferencji prezydenta Rosji głos zabrał Joe Biden.

ZOBACZ: Biden: zrobiłem to, po co tu przyjechałem >>>

"Stany Zjednoczone i Rosja pokazały, że nawet w okresach napięć są w stanie dokonać postępu"

Po szczycie w Genewie na stronie Białego Domu pojawiło się wspólne oświadczenie prezydentów USA i Rosji w sprawie "stabilności strategicznej".

TAK RELACJONOWALIŚMY KONFERENCJE PUTINA I BIDENA >>>

"My, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joseph R. Biden i prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, stwierdzamy, że Stany Zjednoczone i Rosja pokazały, że nawet w okresach napięć są w stanie dokonać postępu w realizacji naszych wspólnych celów, jakimi są zapewnienie przewidywalności w sferze strategicznej, zmniejszanie ryzyka konfliktów zbrojnych i zagrożenia wojną nuklearną" - napisano w oświadczeniu.

"Niedawne przedłużenie traktatu Nowy START jest przykładem naszego zaangażowania w kontrolę zbrojeń nuklearnych. Dziś potwierdzamy zasadę, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie można jej prowadzić" - oświadczyli obaj prezydenci.

ZOBACZ TAKŻE: Kryształowy bizon i okulary dla Putina, zestaw w tradycyjnym stylu dla Bidena. Prezydenckie prezenty

Biden i Putin wspólnie zapewnili, że "zgodnie z tymi celami, Stany Zjednoczone i Rosja wspólnie podejmą w najbliższej przyszłości zintegrowany dwustronny dialog na temat stabilności strategicznej, który będzie przemyślany i solidny. Poprzez ten dialog staramy się położyć podwaliny pod przyszłe środki kontroli zbrojeń i ograniczania ryzyka konfliktów zbrojnych". 

Autor:pp//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości