Prawie trzy czwarte ankietowanych w Hiszpanii przedsiębiorców obawia się, że ewentualna secesja Katalonii byłaby ciosem dla gospodarki tego kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę Deloitte i opublikowanego przez dziennik "El Pais".
Na początku lipca koalicja rządząca Katalonią od stycznia 2016 roku zaprezentowała projekt ustawy, która ma posłużyć do organizacji referendum w sprawie niepodległości regionu. Ma się ono odbyć 1 października.
74 procent przedsiębiorców ankietowanych w całym kraju przez Deloitte uważa, że oderwanie się tego regionu od reszty kraju zagraża hiszpańskiej gospodarce, podczas gdy tylko 43 procent biznesmenów z Katalonii widzi takie ryzyko.
Niepodległość już wkrótce?
Mimo planów Katalończyków, którzy ogłosili, że jeśli w referendum przeważy odpowiedź na "tak", niepodległość zostanie ogłoszona w ciągu 48 godzin, z sondażu Deloitte wynika, że biznesmeni i szefowie firm są raczej przekonani, że w kraju utrzyma się jednak wzrost gospodarczy.
Władze w Madrycie zapowiadały już wielokrotnie, że zablokują organizację katalońskiego plebiscytu, gdyż "jest on niezgodny z konstytucją". Ostrzegły, że "do referendum nie dojdzie, gdyż jest ono nielegalne", a hiszpański rząd odpowie na "wszelkie działania, które przejdą od zapowiedzi do faktów".
W 2014 roku zwolennicy oderwania się Katalonii od Hiszpanii przeprowadzili już niewiążące referendum w tej sprawie. Według katalońskich władz za niepodległością opowiedziało się ponad 80 proc. uczestników referendum. Udział w tym głosowaniu wzięły jednak tylko 2 mln spośród 5,4 mln uprawnionych.
Według niedawnego sondażu 49,4 procent Katalończyków jest przeciwko oderwaniu się od Hiszpanii. 70 proc. popiera rozstrzygnięcie tej kwestii w referendum.
Autor: lukl//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA 3.0 | Lohen11