Figura Chrystusa w Rio de Janeiro, diabelskie koło w Santa Monica. 40. rocznica powstania Solidarności na świecie

TVN24 | Świat

Źródło:
TVN24, PAP
Biało-czerwone iluminacje z okazji 40. rocznicy powstania SolidarnościAmbasada RP w Brazylii, Konsulat Generalny RP w Los Angeles
wideo 2/4
Ambasada RP w Brazylii, Konsulat Generalny RP w Los AngelesBiało-czerwone iluminacje z okazji 40. rocznicy powstania Solidarności

Rio de Janeiro, Delhi, Los Angeles, Wiedeń, Belgrad - między innymi w tych miastach upamiętniono w niedzielę 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".

Wieczorem czasu brazylijskiego na jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów kulturowych i religijnych na świecie, figurze Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, z inicjatywy polskiej ambasady w tym kraju, odbyła się projekcja znaku Solidarności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Napis "Solidarność" świecił na sławnej rzeźbie ponad godzinę i był widoczny z najważniejszych miejsc w Rio de Janeiro. Projekcje na figurze nie należą do rzadkości - średnio co tydzień pojawiają się na niej w celu upamiętnienia najważniejszych wydarzeń na całym świecie. - Posąg Chrystusa z otwartymi ramionami, upamiętniający stulecie niepodległości Brazylii, ma przypominać ludziom o pokoju, nadziei i godności, a wartości te leżały również u podłoża Solidarności - przekazał ambasador Jakub Skiba.

Figura Chrystusa Odkupiciela w Rio de JaneiroEmbaixada da República da Polônia em Brasília

Solidarność na Santa Monica

Napis #Solidarity40 w biało-czerwonych barwach wyświetlony został także na diabelskim młynie w parku rozrywki Pacific Park, na molo w Santa Monica w Kalifornii.

"Dołączajcie dziś do nas, by wspólnie świętować 40 rocznicę narodzin ruchu Solidarności w Polsce" – napisano na stronie Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles.

Polskimi barwami narodowymi podświetlone zostały także m.in. minaret Kutb Minar w Delhi w Indiach, wiedeński wysokościowiec Ringturm, a także dwa mosty i budynek w centrum stolicy Serbii, Belgradzie.

Biało-czerwona iluminacja pojawiła się także na wodospadzie Niagara w USA >>>

Kutb Minar w Delhi w IndiachAmbassador of Poland to India Adam Burakowski
Wieżowiec Ringturm w WiedniuBotschaft der Republik Polen in Wien
Most nad Adą Ciganliją w BelgradzieAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Belgradzie

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Embaixada da República da Polônia em Brasília