Świat

Snowden Rosjaninem? "Pierwsze słyszę"

Świat

Aktualizacja:
[object Object]
Putin: rozmawialiśmy tylko o Syriitvn24
wideo 2/8

Kreml nic nie wie o jakichkolwiek planach Edwarda Snowdena związanych z uzyskaniem rosyjskiego obywatelstwa - ogłosił rzecznik prasowy prezydenta Władimira Putina.

Władzom Rosji nic nie wiadomo, aby były współpracownik amerykańskich służb specjalnych Edward Snowden miał starać się o rosyjskie obywatelstwo - powiedział Pieskow. - Obywatelstwo? Pierwszy raz słyszę. To dla mnie nowina - dodał podczas rozmowy z dziennikarzami w Nowogorsku w okolicach Moskwy, gdzie rosyjski prezydent spotkał się ze sportowcami.

Snowden marzy o Rosji

Snowden, którego władze USA chcą postawić przed sądem, przebywa od 23 czerwca na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie i nie może ruszyć dalej, gdyż Waszyngton anulował mu paszport. 30-letni informatyk ujawnił mediom, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA prowadzi inwigilację elektroniczną na wielką skalę, obejmującą także sojuszników Stanów Zjednoczonych. Rosyjski adwokat Anatolij Kuczerena, który pomaga Snowdenowi w załatwianiu tymczasowego azylu w Rosji, powiedział w środę, że Amerykanin nie wyklucza ubiegania się o rosyjskie obywatelstwo. Jak pisze Reuters, sprawa Snowdena grozi pogorszeniem stosunków na linii Waszyngton-Moskwa.

USA żąda wydalenia

Biały Dom oświadczył 9 lipca, że Snowden powinien zostać wydalony z Rosji i wydany Stanom Zjednoczonym, gdzie ma stanąć przed sądem pod zarzutem szpiegostwa. - Nie jest obrońcą praw człowieka, nie jest dysydentem. Jest oskarżony o spowodowanie wycieku tajnych informacji - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney.

[object Object]
Putin: rozmawialiśmy tylko o Syriitvn24
wideo 2/8

Autor: rf\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: