Słowacki Sąd Najwyższy uchylił wyroki uniewinniające dwóch osób oskarżonych o udział w zamordowaniu dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej w 2018 roku. Biznesmen Marian Koczner i jego wspólniczka Alena Zsuzsova będą ponownie sądzeni przez ten sam skład sędziowski pierwszej instancji.
Koczner i Zsuzsova zostali we wrześniu ubiegłego roku uniewinnieni od zarzutu o zorganizowanie pośrednictwa w zabójstwie Kuciaka i Kusznirovej. We wtorek Sąd Najwyższy uchylił jednak wyroki uniewinniające – oznacza to, że Koczner i Zsuzsova będą ponownie sądzeni przez ten sam skład sędziowski pierwszej instancji.
Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Peter Paluda w uzasadnieniu stwierdził, że "sąd pierwszej instancji orzekł przedwcześnie i nie ustalił w sposób prawidłowy stanu faktycznego". Dodał, że nie wziął również pod uwagę pewnych dowodów, na które zwracali uwagę pełnomocnicy rodzin Kuciaków i Kusznirovych.
- W pierwszym postępowaniu wiele rzeczy było ukrywanych lub wręcz pomijanych – powiedziała matka zamordowanej z Kuciakiem jego narzeczonej Martiny, Zlatica Kusznirova. Ojciec Kuciaka, Jozef przyznał, że decyzja SN jest dla niego wielkim wzruszeniem. - Sprawiedliwość wreszcie zwyciężyła. Mam nadzieję, że przypadek zostanie doprowadzony do końca przez sąd pierwszej instancji – oświadczył i zapowiedział, że wspólnie z matką Martiny nadal będą obecni na każdej rozprawie.
"Sąd Najwyższy wyraźnie powiedział, gdzie zostały popełnione błędy"
- Nie jestem ani szczęśliwy, ani rozczarowany - powiedział redaktor naczelny portalu Aktuality.sk Peter Bardy. Dla tego portalu pisał Kuciak i według powszechnej opinii to jego teksty były przyczyną zaplanowanego zabójstwa. Bardy zauważył, że decyzja SN zmyła plamę na honorze słowackiego wymiaru sprawiedliwości.
Jego zdaniem nie ma żadnego niebezpieczeństwa w tym, że sprawę zabójstwa Kuciaka i jego narzeczonej będzie rozpatrywać ten sam skład sędziowski. – Sąd Najwyższy wyraźnie powiedział, gdzie zostały popełnione błędy i nakazał ich naprawę – powiedział.
Koczner odbywa karę wieloletniego więzienia za fałszerstwo weksli. Także Zsuzsova jest w więzieniu za pośrednictwo w innej zbrodni. Skazano ją na 21 lat więzienia, ale ten wyrok jeszcze się nie uprawomocnił. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy zasądzone w pierwszej instancji kary więzienia dla bezpośrednich wykonawców zabójstwa: Miroslava Marczeka i Zoltana Andrusko.
Zabójstwa Kuciaka i Kusznirovej przed trzema laty spowodowały masowe demonstracje antyrządowe i ostry kryzys polityczny. Z funkcji premiera odszedł krytykowany Rober Fico, którego zastąpił na tym stanowisku partyjny kolega Peter Pellegrini.
Źródło: PAP