TVN24 | Świat

"Wichura" na Słowacji. Media: wśród zatrzymanych sędziowie

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Akcję o kryptonimie "Wichura" przeprowadzili w środę funkcjonariusze słowackiej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA). Zatrzymano przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Według mediów wśród nich są sędziowie, w tym sędziowie Sądu Najwyższego, a także znany adwokat.

Oficjalnie nie podano, w jakiej sprawie przeprowadzono operację, której kryptonim "Wichura" nawiązuje do podobnej operacji "Burza", przeprowadzonej przez Krajową Agencję Kryminalną (NAKA) w marcu, gdy zatrzymano 13 sędziów. NAKA jest odpowiednikiem polskiego Centralnego Biura Śledczego Policji.

Wśród zatrzymanych są m.in. była wiceprzewodnicząca Sądu Najwyższego Jarmila Urbancova, sędzia Sądu Najwyższego Jozef Kolcun i była wiceprzewodnicząca Sądu Okręgowego w Bratysławie Katarina Bartlaska. Media piszą także o zatrzymaniu znanego prawnika Zoroslava Kollara, do którego przylgnęła opinia, że w sądach potrafi załatwić każdą sprawę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Media: zatrzymanym stawiane są zarzuty korupcyjne oraz o wpływaniu na wymiar sprawiedliwości

Rzecznicy NAKA oraz prokuratury nie podali, jakie zarzuty stawiane są zatrzymanym. Media piszą o zarzutach korupcyjnych oraz o wpływaniu na decyzje wymiaru sprawiedliwości.

Sąd Najwyższy na Słowacjinsud.sk

Dziennikarze śledczy obserwujący wydarzenia w adwokaturze, aparacie ścigania i sądach podkreślają, że w przeddzień akcji "Wichura" była wiceminister sprawiedliwości Monika Jankovska, która została aresztowana w marcu, spędziła we wtorek dziewięć godzin w siedzibie prokuratury specjalnej w Pezinoku koło Bratysławy.

Zdaniem dziennikarzy miała negocjować warunki ugody, w tym składanie zeznań w sprawach przestępstw, o których ma wiedzę.

Premier: obiecywaliśmy, że prawo będzie obowiązywać wszystkich

Akcja "Wichura" wywołała komentarze polityków. Premier Igor Matovicz powiedział, że trwa oczyszczanie wymiaru sprawiedliwości.

- Obiecywaliśmy, że prawo będzie obowiązywać wszystkich. Policjanci i prokuratorzy mają rozwiązane ręce i mogą badać przestępstwa - powiedział na nadzwyczajnej konferencji prasowej. Dodał, że lektura informacji o zatrzymaniach "była przyjemna".

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: nsud.sk