Jak pisze portal rosyjskiej gazety "RBK", Kreml zalecił wszystkim politykom przeczytać zbiór cytatów Władimira Putina w czasie niedawnej narady w administracji prezydenckiej. Uczestniczyło w niej ok. 50 osób, w tym deputowani parlamentu i członkowie Izby Społecznej. Zastępca szefa administracji prezydenckiej Wiaczesław Wołodin mówił, że "książka powinna znaleźć się na stole każdego polityka".
"Po spotkaniu Wołodin zaczął wysyłać książki do polityków i urzędników w charakterze prezentu noworocznego. Zbiór cytatów otrzymało ok. tysiąc osób. Na Kremlu tłumaczyli, że w księdze są zebrane artykuły i przemówienia prezydenta Federacji Rosyjskiej, które pozwolą zrozumieć zasady i systemy wartości, leżące u podstaw najważniejszych decyzji polityki wewnętrznej i zagranicznej" – pisze portal rbc.ru.
Ulubieni filozofowie Putina
Wiaczesław Wołodin przypomniał, że prezentowanie książek z okazji Nowego Roku to kremlowska tradycja. W zeszłym roku politycy otrzymali w prezencie dzieła ulubionych filozofów prezydenta, m.in. Władimira Sołowjowa, Iwana Iljina i Nikołaja Bierdiajewa. Prezentowanie książek ma być częścią programu edukacyjnego polityki wewnętrznej.
Zbiór "Słowa zmieniające świat. Kluczowe cytaty Władimira Putina" to 400-stronnicowe dzieło. Zawiera przemówienia i artykuły Putina, w porządku chronologicznym. Zaczyna się od przemówienia prezydenta na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych w 2003 r. Kończy się jego wystąpieniem na 70. sesji jubileuszowej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w 2015 r.
W kolekcji znalazło się także wystąpienie prezydenta na konferencji ds. bezpieczeństwa w Monachium w 2007 r., wywiad dla CNN, który ukazał się po konflikcie Rosji z Gruzją o Osetię Południową w 2008 r., a także przemówienie Putina do Zgromadzenia Federalnego z okazji przyłączenia Krymu i Sewastopola do Rosji w marcu zeszłego roku.
"RBK" ujawniła, że książkę wydał prokremlowski ruch Sieć, który otrzymał wsparcie finansowe z administracji prezydenckiej.
"Typowo azjatyckie"
Rosyjski historyk i dziennikarz telewizyjny Nikołaj Swanidze, komentując sprawę zbioru cytatów Putina, przypomniał, że podobne dzieło ukazało się w Chinach w 1966 r., kiedy tamtejszy rząd wydał zbiór przemówień przywódca Mao Zedonga.
- To jest typowo azjatyckie. W krajach o ustroju autorytarnym i autokratycznym zawsze są drukowane najbardziej błyskotliwe przemówienia liderów, nawet jeśli one nie są zbyt inteligentne – powiedział "RBK" Swanidze.
Autor: tas//gak / Źródło: rbc.ru, newsru.com