"Słowa zmieniające świat". 400 stron Putina na Gwiazdkę


Rosjanie szykują się na święta noworoczne. W charakterze prezentu administracja Władimira Putina ofiarowała urzędnikom i politykom zbiór cytatów prezydenta pt. "Słowa zmieniające świat". Na Kremlu przekonują, że książka określa zasady, którymi kierują się władze przed podjęciem ważnych decyzji politycznych.

Jak pisze portal rosyjskiej gazety "RBK", Kreml zalecił wszystkim politykom przeczytać zbiór cytatów Władimira Putina w czasie niedawnej narady w administracji prezydenckiej. Uczestniczyło w niej ok. 50 osób, w tym deputowani parlamentu i członkowie Izby Społecznej. Zastępca szefa administracji prezydenckiej Wiaczesław Wołodin mówił, że "książka powinna znaleźć się na stole każdego polityka".

"Po spotkaniu Wołodin zaczął wysyłać książki do polityków i urzędników w charakterze prezentu noworocznego. Zbiór cytatów otrzymało ok. tysiąc osób. Na Kremlu tłumaczyli, że w księdze są zebrane artykuły i przemówienia prezydenta Federacji Rosyjskiej, które pozwolą zrozumieć zasady i systemy wartości, leżące u podstaw najważniejszych decyzji polityki wewnętrznej i zagranicznej" – pisze portal rbc.ru.

Ulubieni filozofowie Putina

Wiaczesław Wołodin przypomniał, że prezentowanie książek z okazji Nowego Roku to kremlowska tradycja. W zeszłym roku politycy otrzymali w prezencie dzieła ulubionych filozofów prezydenta, m.in. Władimira Sołowjowa, Iwana Iljina i Nikołaja Bierdiajewa. Prezentowanie książek ma być częścią programu edukacyjnego polityki wewnętrznej.

Zbiór "Słowa zmieniające świat. Kluczowe cytaty Władimira Putina" to 400-stronnicowe dzieło. Zawiera przemówienia i artykuły Putina, w porządku chronologicznym. Zaczyna się od przemówienia prezydenta na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych w 2003 r. Kończy się jego wystąpieniem na 70. sesji jubileuszowej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w 2015 r.

W kolekcji znalazło się także wystąpienie prezydenta na konferencji ds. bezpieczeństwa w Monachium w 2007 r., wywiad dla CNN, który ukazał się po konflikcie Rosji z Gruzją o Osetię Południową w 2008 r., a także przemówienie Putina do Zgromadzenia Federalnego z okazji przyłączenia Krymu i Sewastopola do Rosji w marcu zeszłego roku.

"RBK" ujawniła, że książkę wydał prokremlowski ruch Sieć, który otrzymał wsparcie finansowe z administracji prezydenckiej.

"Typowo azjatyckie"

Rosyjski historyk i dziennikarz telewizyjny Nikołaj Swanidze, komentując sprawę zbioru cytatów Putina, przypomniał, że podobne dzieło ukazało się w Chinach w 1966 r., kiedy tamtejszy rząd wydał zbiór przemówień przywódca Mao Zedonga.

- To jest typowo azjatyckie. W krajach o ustroju autorytarnym i autokratycznym zawsze są drukowane najbardziej błyskotliwe przemówienia liderów, nawet jeśli one nie są zbyt inteligentne – powiedział "RBK" Swanidze.

Autor: tas//gak / Źródło: rbc.ru, newsru.com

Pozostałe wiadomości