To bez wątpienia jedno z najciekawszych i niezwykłych zjawisk. Miliony ludzi w Azji wpatrzone w niebo śledziły całkowite zaćmienie słońca. Uważane za najdłuższe w tym stuleciu, przekroczyło 6 minut. Duże obszary kontynentu przez kilka minut pogrążone były w ciemnościach.
Zjawisko, widoczne tylko w Azji, osiągnęło swój szczyt w Indiach o godzinie 6.24 czasu miejscowego (2.54 w Polsce). Trwało 6 minut i 39 sekund.
We wsi Taregna, skąd zdaniem naukowców dało się je najlepiej obserwować, zaćmienie trwało 3 minuty 48 sekund. Zdjęcia na żywo transmitowane przez stacje telewizyjne ukazywały tarczę słoneczną całkowicie chowającą się za Księżycem.
Pogoda utrudniła obserwacje
W innych miejscach obserwacje utrudniła pogoda. W środę chmury pokrywały większą część obszarów Indii.
- To bardzo interesujące, emocjonujące doświadczenie, jest także niezwykle piękne - powiedziała Kathy Scheffler, Amerykanka ze stanu Indiana. Razem z mężem pojechała zobaczyć zaćmienie na drugi koniec świata - aż do Szanghaju. To już szóste podobne wydarzenie w jej życiu i podkreśla, że za każdym razem zaćmienie jest zupełnie inne i niepowtarzalne.
6 minut w ciemności
W środę nad ranem (polskiego czasu) gwiazda całkowicie znikła nad Oceanem Spokojnym na 6 minut i 39 sekund. Mieszkańcy części terytorium Indii mogli cieszyć się widowiskiem przez ponad 6 minut - podał Fred Espenak z NASA.
Geograficzny pas zaćmienia całkowitego przebiegł przez Indie, Nepal, Bangladesz, Birmę, Chiny, Morze Chińskie, południową Japonię i Ocean Spokojny. Fazy częściowego zaćmienia można było podziwiać z całej południowo-wschodniej Azji i dużej części Oceanu Spokojnego.
Kiedy Słońca nie widać
Zaćmienie ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. - Ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem 5 st., zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity, czyli miejsc, w których przecinają się orbity naszego naturalnego satelity i Ziemi - tłumaczy dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Obawy związane z zaćmieniem
W wielu kulturach zaćmienie Słońca jest wydarzeniem niepokojącym. W średniowieczu wiązano je z czarną magią. Do dziś w niektórych częściach Indii ciężarnym kobietom zabrania się opuszczania domów w obawie, że dzieci urodzą się ze skazami. W wielu świątyniach w tym kraju odwołano modły w dzień zaćmienia. Tak będzie m.in. w świątyni znajdującej się tuż obok planetarium w Bombaju.
W Chinach istnieje zaś tradycja, według której to kosmiczny pies zjada Słońce. W związku z tym ludzie powinni krzyczeć, aby przestraszyć psa i w ten sposób zmusić go do uwolnienia gwiazdy.
Najbliższe za 1,5 roku
Ostatnie zaćmienie Słońca zdarzyło się 1 sierpnia 2008 roku. Było ono całkowite m.in. w Mongolii i Chinach, ale w Polsce widzieliśmy je tylko jako częściowe. Najbliższe zaćmienie w naszym kraju zobaczymy 4 stycznia 2011 roku.
Źródło: PAP, CNN