Mają uchylić paragraf 377A. "Zwycięstwo ludzkości"

Autor:
kz/adso
Źródło:
PAP

Premier Singapuru Lee Hsien Loong ogłosił w niedzielę, że pochodzący z czasów kolonialnych zakaz seksu między mężczyznami zostanie zlikwidowany. Jednocześnie zapowiedział, że rząd zmieni konstytucję w taki sposób, by małżeństwa osób tej samej płci nie były dozwolone.

Przemawiając na corocznym wiecu z okazji Dnia Narodowego, premier Loong, cytowany przez agencję Associated Press, wyraził przekonanie, że zniesienie zakazu seksu między mężczyznami "jest słuszne" i zmianę tę zaakceptuje większość Singapurczyków. Jednocześnie podkreślił, że "nawet gdy uchylimy paragraf 377A, będziemy wspierać i chronić instytucję małżeństwa".

"Zwycięstwo ludzkości"

Paragraf 377A kodeksu karnego został wprowadzony w czasie brytyjskich rządów kolonialnych w latach 30. XX wieku, po czym Singapur "odziedziczył" ten przepis po uzyskaniu niepodległości w 1965 roku - wyjaśnia AP.

Działacze LGBT w Singapurze od dawna wzywali do usunięcia zapisu 377A, twierdząc, że utrwala on społeczną stygmatyzację osób nieheteronormatywnych i jest sprzeczny z konstytucją Singapuru, która zabrania dyskryminacji. Zapowiedź rządu w tej sprawie określili jako "zwycięstwo ludzkości".

Wyrazili jednak zaniepokojenie słowami premiera dotyczącymi tego, że rząd zapewni lepszą ochronę prawną definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości