TVN24 | Świat

Następca odchodzącego premiera wybrany. "Wkroczyłem w świat polityki, zaczynając od zera"

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Yoshihide Suga, lojalny pomocnik dotychczasowego premiera Shinzo Abego, odniósł miażdżące zwycięstwo w wyborach na przewodniczącego partii rządzącej. Toruje mu to drogę do zastąpienia Abego na fotelu premiera jeszcze w tym tygodniu. Abe zapowiedział rezygnację z powodu złego stanu zdrowia.

Główny sekretarz rządu Japonii Yoshihide Suga został wybrany na przewodniczącego rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) i zastąpi ustępującego z funkcji premiera Shinzo Abego – zdecydowali w poniedziałek w głosowaniu parlamentarzyści ugrupowania. Zdobył 377 z 535 możliwych do uzyskania głosów parlamentarzystów LDP i przedstawicieli 47 lokalnych oddziałów partii.

"Wkroczyłem w świat polityki, zaczynając od zera"

Rywal Sugi, Shigeru Ishiba, były minister obrony, zdobył 68 głosów, a były minister spraw zagranicznych Fumio Kishida - 89. Suga jest praktycznie pewien, że zostanie wybrany premierem w środowym głosowaniu parlamentarnym z powodu większości LDP w niższej izbie.

71-letni Suga, który piastował wpływowe stanowisko głównego sekretarza gabinetu w czasie prawie ośmioletnich rządów Abego, podziękował premierowi i zapowiedział, że będzie kontynuował politykę gospodarczą poprzednika oraz dyplomację skupioną wokół sojuszu japońsko-amerykańskiego. Abe, najdłużej urzędujący premier Japonii, zapowiedział w zeszłym miesiącu, że złoży rezygnację z powodu złego stanu zdrowia.

- Urodziłem się jako najstarszy syn farmera w Akita - powiedział Suga. - Nie mając żadnej wiedzy ani więzów krwi, wkroczyłem w świat polityki, zaczynając od zera - i mogłem zostać liderem LDP, ze wszystkimi jej tradycjami i historią - dodał. - Poświęcę się pracy na rzecz Japonii i jej obywateli - stwierdził.

Kim jest Yoshihide Suga?

Suga, syn plantatora truskawek z północnej Japonii, który rozpoczął karierę polityczną jako członek lokalnego zgromadzenia, od 2012 roku piastował kluczowe stanowisko głównego sekretarza rządu, działając jako główny rzecznik rządu Abe, koordynując politykę i utrzymując biurokratów w ryzach.

Ma wizerunek bardziej zakulisowego operatora niż lidera pierwszej linii, ale awansował w sondażach po tym, jak ogłosił swoją kandydaturę na następcę Abe.

GOSPODARKA

Suga zamierza kontynuować niezwykle łatwą politykę monetarną obecnego rządu, zwiększone wydatki rządowe i reformy strukturalne, zwane "Abenomiką". Planuje również utrzymać politykę Abego, która stawia wzrost gospodarczy nad wysiłkami zmierzającymi do naprawy zniszczonych finansów kraju.

Suga powiedział w niedzielę, że nie ma ograniczeń co do kwoty obligacji, które rząd może wyemitować, aby wesprzeć gospodarkę zniszczoną przez pandemię COVID-19.

Nowy szef LDP jest też przeciwny obniżeniu 10-procentowej stawki podatku od sprzedaży. Niektórzy prawodawcy zaproponowali obniżenie podatku, aby zmniejszyć ciężar pandemii dla gospodarstw domowych.

Suga, jako syn rolnika z północnej Japonii, uważa ożywienie regionalnej gospodarki za jeden ze swoich kluczowych priorytetów.

REFORMY

Jako zdecydowany zwolennik reform, Suga opowiada się za większą konsolidacją banków regionalnych. Ma również zamiar zwrócenia się do operatorów telefonii komórkowej o obniżenie opłat, za czym opowiadał się już za kadencji Abe.

Zamierza założyć agencję promującą rządowe strategie cyfrowe i powiedział w niedawnym wywiadzie dla jednej z gazet, że przyjrzy się możliwej przebudowie ministerstwa zdrowia. - Zostając prezydentem LDP, rozbiłbym system administracyjny podzielony na segmenty pionowe, pozbyłbym się partykularnych interesów i zrobiłbym wszystko, co w mojej mocy, aby przyspieszyć reformy regulacyjne - powiedział Suga w zeszłym tygodniu.

Wzywa też firmy do wyznaczania celów zatrudniania, aby pomóc kobietom awansować w społeczeństwie, a także proponuje ubezpieczenie na leczenie bezpłodności. Suga powiedział w niedzielę, że chciałby mianować na stanowiska w rządzie parlamentarzystów zorientowanych na reformy, gdyby miał zostać premierem.

DYPLOMACJA I BEZPIECZEŃSTWO

Suga uważa sojusz Japonii ze Stanami Zjednoczonymi za podstawę dyplomacji i bezpieczeństwa Tokio i szuka stabilnych więzi z sąsiednimi krajami, w tym z Chinami. Jest gotów spotkać się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem bez żadnych warunków wstępnych, aby rozwiązać problem obywateli Japonii uprowadzonych przez Koreę Północną dziesiątki lat temu.

Jest też za rewizją przygotowanej przez USA pacyfistycznej konstytucji, co było ważnym celem Abe, ale ostatecznie nie udało się ustępującemu premierowi. Zapytany w zeszłym tygodniu o stanowisko w sprawie uzyskania przez Japonię zdolności do uderzania w cele wroga, powiedział, że najpierw przyjrzy się debacie partii rządzącej, nie precyzując swojego stanowiska w tej sprawie.

Suga w sobotę bronił swojego doświadczenia w dyplomacji. Eksperci twierdzą, że w tej dziedzinie życiorys polityka jest raczej mało obfity. Suga podkreślał, że był zaangażowany we wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące polityki zagranicznej za czasów Abego.

KORONAWIRUS I NIE TYLKO

Suga chce zwiększyć możliwości testowania koronawirusa i zapewnienie wystarczającej ilości szczepionek dla całej populacji Japonii do połowy przyszłego roku.

Jest zdecydowanym promotorem turystyki jako sposobu na napędzanie lokalnych gospodarek i podkreślił w niedawnym wywiadzie dla Reutersa znaczenie ponownego otwarcia gospodarki, a także zapewnienia, że pandemia zostanie powstrzymana.

W wywiadzie zaznaczył również, że Japonia zrobi "wszystko, co w jej mocy", aby zapewnić sobie organizację igrzysk olimpijskich w przyszłym roku. Wydarzenie było pierwotnie planowane na lato, ale zostało przełożone o rok z powodu pandemii. Suga stwierdził, że zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa będzie miało priorytet przy każdej decyzji o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów.

Spekuluje się, że Suga ogłosi przedterminowe wybory do izby niższej parlamentu już w przyszłym miesiącu, aby zwiększyć swoje szanse na wygranie pełnej trzyletniej kadencji jako szef LDP w przyszłym roku. Głosowanie w wyborach do izby niższej musi odbyć się do końca października 2021 roku.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP, Reuters