Separatyści ostrzelali dzielnicę mieszkalną. Są ofiary


W Słowiańsku w obwodzie donieckim w wyniku ostrzału dzielnicy mieszkalnej przez separatystów zginęło co najmniej ośmiu cywilów - poinformował analityk wojskowy Dmytro Tymczuk. Pod Słowiańskiem natomiast trwa ostrzał pozycji ukraińskiej Gwardii Narodowej na górze Karaczun. Jak informują ukraińskie media, separatyści używają moździerzy i czołgu.

"W Słowiańsku bojówkarze ustawili broń artyleryjską, z której prowadzą ostrzał dzielnic mieszkalnych. W danej chwili wiadomo o śmierci co najmniej ośmiu osób spośród ludności cywilnej" - napisał na swoim profilu analityk wojskowy Dmytro Tymczuk, szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych.

Z jego informacji wynika również, że na granicy ukraińsko-rosyjskiej żołnierze z sił rządowych zestrzelili samolot bezzałogowy, który prowadził monitoring terenu.

"Samolot był pomalowany na szary kolor i nie miał znaków rozpoznawczych" - napisał Dmytro Tymczuk.

Tak zwany rozejm

- W ciągu ostatniej doby pięciu żołnierzy ukraińskich zginęło, a co najmniej 17 odniosło obrażenia w ciągu ostatniej doby na wschodzie kraju - informował w niedzielę przed południem rzecznik sztabu ukraińskich sił antyterrorystycznych Ołeksij Dmytraszkiwskyj.

Jak powiedział, minionej nocy separatyści, lekceważąc zawieszenie broni, do dziesięciu razy ostrzelali posterunki armii ukraińskiej.

- Separatyści kilkakrotnie ostrzelali z moździerzy posterunek w pobliżu Słowiańska (w obwodzie donieckim). W starciu zginęło trzech żołnierzy ukraińskich, a czterech odniosło obrażenia. Potem separatyści dokonali podstępnego ataku na kolumnę zabezpieczenia logistycznego w obwodzie ługańskim. Podczas starcia zginęło dwóch żołnierzy ukraińskich, a ośmiu zostało rannych - oznajmił Dmytraszkiwskyj. Pierwotny rozejm obowiązywał od 20 czerwca do 27 czerwca wieczorem. W nocy z piątku na sobotę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedłużył okres obowiązywania zawieszenia broni do godz. 22 (21 czasu polskiego) w poniedziałek, 30 czerwca, na co zgodziły się władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. UE przedstawiła w piątek separatystom czteropunktowe ultimatum, którego warunki mają zostać spełnione do 30 czerwca. Składają się na nie: przywrócenie kontroli władz ukraińskich nad trzema przejściami granicznymi; zawarcie porozumienia umożliwiającego OBWE monitorowanie przestrzegania rozejmu; uwolnienie zakładników, w tym obserwatorów OBWE; rozpoczęcie rzeczowych negocjacji na temat wdrażania planu pokojowego Poroszenki

Autor: asz//gak / Źródło: liga.net, tsn.ua, pravda.com.ua

Pozostałe wiadomości