Uczą się wymieniać olej i prowadzić. "Mamy długą kolejkę chętnych"


24 czerwca Saudyjki po raz pierwszy wsiądą za kierownicę legalnie. Teraz uczą się budowy silnika, wymiany koła w samochodzie i sprawdzania poziomu oleju. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Amira Abdulgader jest jedną z 200 kobiet, którym saudyjski koncern paliwowo-chemiczny Aramco zaoferował kurs w szkole jazdy w Az-Zahran. Koncern zaoferował swoim pracownicom i ich rodzinom opłacenie nauki prowadzenia samochodu, czym przyczynia się do zmian w królestwie.

Kobiety stanowią zaledwie pięć procent liczącej 66 tysięcy osób załogi Aramco, co oznacza, że około trzy tysiące kobiet teoretycznie mogłoby wziąć udział w kursie.

Abdulgader powiedziała, że 24 czerwca pojedzie do domu matki i zabierze ją na przejażdżkę. – Pojedziemy tylko ja i ona, nikt więcej. Będziemy razem świętować ten moment – powiedziała kobieta.

Instruktorka jazdy Najla Al-Mulhim powiedziała w rozmowie z agencją Reutera, że kobiety chcą uczyć się prowadzenia samochodów. – Mamy długą kolejkę chętnych. Wszystkie dziewczyny są podekscytowane jazdą autem. W naszej szkole próbujemy budować w nich pewność siebie za kierownicą – oświadczyła.

Ostatni taki kraj na świecie

Arabia Saudyjska jest jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie miały prawa prowadzić samochodów.

We wrześniu 2017 roku król Salman zapowiedział zniesienie w czerwcu 2018 roku zakazu prowadzenia pojazdów przez kobiety w ramach reform z inspiracji jego syna i następcy tronu księcia Muhammada.

Na początku czerwca Arabia Saudyjska zaczęła w poniedziałek wydawać prawa jazdy kobietom. Urzędnicy wcześniej "zweryfikowali pozwolenia międzynarodowe" i "ocenili zdolności kandydatek", poddając je na egzaminowi praktycznemu - dodała SPA.

Muhammad bin Salman został mianowany następcą tronu w czerwcu 2017 roku przez króla Salmana. 32-letni książę obiecuje zreformowanie Arabii Saudyjskiej i jej modernizację. W kontekście reformatorskich zamierzeń księcia odnotowuje się także powołanie kobiety - Tamadhir bint Josif al-Rammah - na urząd wiceministra pracy i rozwoju społecznego.

Obok rozszerzania praw kobiet reformy obejmują też promowanie masowej rozrywki. W marcu ministerstwo kultury zatwierdziło regulamin wydawania pozwoleń na otwieranie kin. Ta rozrywka była w królestwie przez ostatnie czterdzieści lat całkowicie zakazana. Saudyjski minister kultury Awad ibn al-Awad oświadczył, że powrót kin do Arabii Saudyjskiej "przyczyni się do wzrostu gospodarczego i dywersyfikacji kultury, stworzy więcej miejsc pracy i wzbogaci wachlarz rozrywek, dla których Arabia Saudyjska jest największym rynkiem w regionie".

Autor: pk\mtom / Źródło: reuters, pap