Samotność może przyczynić się do przedwczesnej śmierci. Jedna wizyta w miesiącu potrafi to zmienić

Źródło:
Guardian, CNN
W kolejce po zdrowie
W kolejce po zdrowieTVN24
wideo 2/5
W kolejce po zdrowieTVN24

Samotność może przyczyniać się do przedwczesnej śmierci - alarmują naukowcy. W nowym badaniu przypominają, dlaczego tak ważne jest odwiedzanie swoich bliskich. Zauważają, że osoby żyjące samotnie mogą częściej rozwijać niezdrowe dla siebie zachowania.

Nowe badanie opublikowano w piątek w czasopiśmie "BMC Medicine". Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow ocenili, że osoby, które mieszkają same i nie są odwiedzane przez bliskich, są bardziej narażone na ryzyko przedwczesnej śmierci. Zauważyli jednocześnie, że osoby te mogą czerpać korzyści z już nawet jednej wizyty rodziny czy przyjaciół w miesiącu.

ZOBACZ TEŻ: Takich zaburzeń doświadcza już co ósmy człowiek. WHO przypomina

Samotność a przedwczesna śmierć

Badacze korzystali z bazy danych UK Biobank, opierając się na informacjach o ponad 458 tys. Brytyjczyków ze średnią wieku 57 lat i śledząc ich losy przez 12 i pół roku. Zauważyli, że wszelkie przejawy izolacji, zarówno mieszkanie samemu, częste czucie się samotnym lub rzadkie wizyty przyjaciół czy rodziny wiążą się z wyższym ryzykiem wczesnej śmierci.

Osoby, które mieszkały same i bliscy ich nigdy nie odwiedzali, były o 39 proc. bardziej narażone na przedwczesną śmierć niż osoby odwiedzane na porządku dziennym. Jednocześnie aktywności podejmowane w grupach osób, które nie były ich bliskimi, nie zmniejszały tego ryzyka. Według badaczy pokazuje to jak wartościowe są kontakty właśnie z bliskimi osobami.

ZOBACZ TEŻ: 10 najbardziej zabójczych nowotworów według danych onkologów

Wystarczy nawet jedna wizyta w miesiącu

Według badaczy nawet jedna wizyta w miesiącu może jednak zmniejszyć to ryzyko. Wskazali, że osoby, które nawet w takiej częstotliwości widzą się z bliskimi mogą czerpać korzyści z tej interakcji, ponieważ zapewnia ona "bardziej praktyczne wsparcie" lub zwiększa prawdopodobieństwo rozpoznania pogarszającego się stanu zdrowia i samopoczucia u danej osoby. - Odwiedzanie swoich samotnych i odizolowanych krewnych jest bardzo pomocne. Ważnym jest, by byli odwiedzani przynajmniej raz w miesiącu - podkreśla współautor badania prof. Jason Gill.

W badaniu nie skupiano się na możliwych przyczynach, dla których samotność może zwiększać ryzyko wczesnej śmierci. Dr Hamish Foster, główny autor analizy tłumaczy jednak, że może to wynikać z faktu, że osoby samotne częściej mają tendencję do podejmowania niezdrowych zachowań, takich jak palenie papierosów czy spożywanie dużej ilości alkoholu. Zaznaczył, że osoby te nie mają również kogoś, kto zabierze ich do lekarza albo zachęci do poszukiwania pomocy, gdy będą jej potrzebować, co negatywnie wpływa na ich stan zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Ta choroba to "skryty zabójca". Może dotykać nawet 10 milionów Polaków

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:pb//mro

Źródło: Guardian, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock