Świat

Sąd Najwyższy Malezji: słowo "Allah" tylko dla muzułmanów

Świat


Malezyjski Sąd Najwyższy podtrzymał wydany wcześniej zakaz używania przez osoby nie będące muzułmanami określenia "Allah" w odniesieniu do Boga. Społeczność chrześcijańska argumentuje, że narusza to prawa mniejszości wyznaniowych.

Zniesienia zakazu określenia "Allah" (często używanego w malajskim w odniesieniu do Boga przez osoby wyznania innego niż islam) domagali się przedstawiciele lokalnej katolickiej gazety "Herald", według których takie obostrzenie jest niekonstytucyjne. Przypomniano, że określeniem tym chrześcijanie w Malezji posługiwali się od dawna w Biblii, w modlitwie i pieśniach. Jednak sąd w stolicy administracyjnej Malezji, mieście Putrajaya, podtrzymał orzeczenie sądu apelacyjnego, popierające wcześniejsze stanowisko rządu, zgodnie z którym używanie słowa "Allah" jest zarezerwowane jedynie dla muzułmanów. Władze twierdziły, że jeśli inne wyznania będą używały tego określenia, może to wprowadzać muzułmanów w błąd i doprowadzić do porzucenia przez nich wiary. Pełnomocnicy chrześcijan zapowiadają, że będą badać możliwości odwołania się od orzeczenia. Przed gmachem sądu zadowolenie manifestowało około stu muzułmanów, którzy podkreślali, że "muszą bronić Allaha, ponieważ takie jest ich religijne zobowiązanie".

Niepokoje między muzułmanami i chrześcijanami

Konflikt wybuchł w 2007 roku, gdy malezyjskie MSW cofnęło zgodę na używanie przez "Herald" słowa "Allah" w wydaniu malajskim. Wydawnictwo odwołało się do sądu, który orzekł na jego korzyść w 2009 roku. Wywołało to falę ataków na miejsca kultu, głównie kościoły, które były obrzucane koktajlami Mołotowa, kamieniami i pojemnikami z farbą. Batalia trwała na gruncie prawnym i kontrowersyjny zakaz został przywrócony w 2013 roku. Na początku tego roku władze stanu Selangor skonfiskowały w Towarzystwie Biblijnym ok. 320 egzemplarzy Biblii w języku malajskim z uwagi na zawarte w niej zakazane przez sąd tłumaczenie słowa "Bóg" jako "Allah". Muzułmanie stanowią około dwóch trzecich liczącej 29 milionów Malezji. W kraju żyją również buddyści (19 proc.), chrześcijanie (9 proc.), hinduiści oraz wyznawcy konfucjanizmu.

Autor: kło/tr / Źródło: PAP