Sąd w Hadze odrzucił w środę żądanie rodzin ofiar masakry w Srebrenicy, aby uznać odpowiedzialność państwa holenderskiego za śmierć około ośmiu tysięcy Muzułmanów w tym bośniackim miasteczku przed 13 laty.
Zdaniem rodzin pomordowanych, holenderskie wojska pod egidą ONZ nie zapewniły ochrony muzułmanom ze Srebrenicy, którzy zostali zabici przez Serbów. Wszystko miało miejsce w Bośni w lipcu 1995 roku.
Biernie przyglądali się selekcji
Kiedy oddziały serbskie zajmowały Srebrenicę, odcięty od informacji i źle uzbrojony kontyngent holenderski (około 200 żołnierzy) biernie przyglądał się selekcji - oddzielaniu muzułmańskich mężczyzn od kobiet. Pomagał nawet Serbom w wywożeniu Muzułmanów ze Srebrenicy w przekonaniu, że wyjazd stamtąd jest dla nich jedynym wyjściem.
W 2002 roku raport niezależnego holenderskiego Instytutu Dokumentacji Wojennej obciążył częściowo rząd holenderski winą za masakrę w Srebrenicy. W związku z tym do dymisji podał się gabinet ówczesnego premiera Wima Koka.
Wielkie ludobójstwo
Masakra w Srebrenicy jest uznawana na największe ludobójstwo w Europie od zakończenia II wojny światowej. W sierpniu za udział w masakrze, na kary od 38 do 42 lat więzienia skazano w Sarajewie siedmiu bośniackich Serbów. CZYTAJ WIĘCEJ
Źródło: TVN24, PAP