Von der Leyen może wybierać z dwojga Rumunów


Albo Siegfried Muresan albo Adina Valean - na stanowisko komisarza Unii Europejskiej nowy rumuński rząd zaproponował dwoje eurodeputowanych.

- W porozumieniu z prezydentem Klausem Iohannisem postanowiłem wysłać Komisji Europejskiej dwie kandydatury: Siegfrieda Muresana i Adiny Valean - powiedział nowy premier Ludovic Orban pod koniec posiedzenia nowego rządu.

Zarówno 38-letni Muresan, jak i 51-letnia Valean są członkami rządzącej Partii Narodowo-Liberalnej (PNL), na której czele stoi Orban. PNL należy do Europejskiej Partii Ludowej. Przejściowy, mniejszościowy rząd Orbana, lidera PNL, w poniedziałek uzyskał wotum zaufania w parlamencie.

Rumunia ma otrzymać stanowisko komisarza ds. transportu, ale "jeśli istnieje możliwość zmiany portfela, omówimy to z nowo wybraną przewodniczącą Komisji, Ursulą von der Leyen" - sprecyzował premier Orban. Według unijnych źródeł Bukareszt chciałby dostać stanowisko komisarza ds. rozszerzenia, przyznane Węgrom.

Kandydatka poprzedniego socjaldemokratycznego rządu Vioricy Dancili na unijnego komisarza ds. transportu Rovana Plumb została uznana za niezdolną do pełnienia funkcji z powodu stwierdzonego konfliktu interesów. W jej miejsce 1 października władze w Bukareszcie wyznaczyły do KE dwoje kandydatów: wiceminister spraw zagranicznych Melanię-Gabrielę Ciot i europosła Dana Nicę. Po wotum nieufności dla rządu Dancili z 10 października kierownictwo PNL przekazało do Brukseli, że rumuńscy socjaldemokraci stracili prawo desygnowania krajowego kandydata do KE.

Ursula von der Leyen 27 października skierowała do władz w Rumunii list, w którym napisała, że Bukareszt musi pilnie przedstawić kandydata na komisarza. Od tego bowiem zależy, czy jej Komisja obejmie urząd w tym roku.

Najważniejsze unijne stanowiskaAdam Ziemienowicz , Małgorzata Latos/PAP

Autor: mtom\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)/ Kuhlmann /MSC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości