Wyciek gazu z butli zabił 16 osób, w tym troje dzieci. Prawdopodobną przyczyną nielegalne wydobywanie złota

Źródło:
Reuters, Guardian

Co najmniej 16 osób, w tym troje dzieci, zmarło w miejscowości Boksburg na przedmieściach Johannesburga w RPA. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną tragedii, ale służby podejrzewają, że mogła ona wynikać z nielegalnego przetwarzania złota, do czego stosowano butle gazowe.

Do tragedii doszło w środę w osadzie Angelo w mieście Boksburg na przedmieściach Johannesburga. Jak przekazał premier prowincji Gauteng Panyaza Lesufi, dotąd potwierdzono śmierć 16 osób, w tym trójki dzieci, a jej przyczyną był wyciek toksycznego gazu z butli znajdującej się w baraku. Zaznaczył, że śledczy starają się teraz ustalić, jakiego typu był to gaz.

ZOBACZ TEŻ: RPA. Strzelanina podczas przyjęcia urodzinowego, są zabici i ranni. Trwa obława na sprawców

Zabójczy wyciek gazu w RPA

Jak widać na nagraniu udostępnionym przez Reutersa, służby przeczesywały miejsce w specjalnych kombinezonach ochronnych w poszukiwaniu ludzi. Lesufi przekazał, że ciała ofiar leżały w różnych miejscach w okolicy baraku. Najmłodsza z nich miała rok, a dwójka pozostałych zmarłych dzieci była w wieku 6 i 15 lat. Na Twitterze Lesufi udostępnił zdjęcie butli, która spowodowała wyciek, a także nagranie pokazujące kilka innych, znajdujących się w miejscu wycieku.

Na razie nie wiadomo, w jaki dokładnie sposób doszło do wycieku gazu. Jak podaje Reuters, według lokalnych mediów mógł on być związany z nielegalnym wydobywaniem surowców. Informację tę potwierdził cytowany przez "Guardiana" rzecznik służb ratunkowych William Ntladi. Przekazał, że według wstępnych informacji tragedię spowodował przetrzymywany w baraku gaz z butli gazowej, używany przez nielegalnie pracujących górników do oddzielania złota od skał i ziemi. Podkreślił, że służby nadal przeszukują obszar w promieniu 100 metrów wokół baraku, poszukując ewentualnych kolejnych ofiar.

Gazeta przypomina, że według południowoafrykańskiej Komisji Praw Człowieka aż 30 tys. osób może pracować w RPA w nielegalnym górnictwie. W Johannesburgu istnieje rozległa sieć nieczynnych kopalni złota, które nadal są eksplorowane w poszukiwaniu tego surowca. Nielegalne wydobycie związane jest w dużej mierze z wysoką stopą bezrobocia, upadkiem przemysłu wydobywczego, rosnącymi kosztami zatrudnienia i zawodnymi dostawami energii.

ZOBACZ TEŻ: Eksplozja cysterny w pobliżu Johannesburga. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Reuters, Guardian