RPA. Strzelanina podczas przyjęcia urodzinowego, są zabici i ranni. Trwa obława na sprawców

Autor:
akw//rzw
Źródło:
BBC, PAP
Gqeberha w Republice Południowej Afryki
Gqeberha w Republice Południowej Afryki
Google Earth
Google EarthGqeberha w Republice Południowej Afryki

Osiem osób zginęło, a trzy zostały ranne w strzelaninie w mieście Gqeberha w Republice Południowej Afryki. Do ataku doszło w trakcie przyjęcia urodzinowego. Zginął między innymi gospodarz. Miejscowa szefowa policji określiła napaść jako "bezduszną i dokonaną z zimną krwią".

BBC, powołując się na relację policji, podało, że dwóch niezidentyfikowanych bandytów "losowo strzelało do gości", którzy bawili się na niedzielnym przyjęciu domowym w mieście Gqeberha w RPA. Na miejscu zginęły trzy kobiety i czterech mężczyzn, kolejny mężczyzna zmarł w szpitalu.

Policjanci prowadzą obławę, nie zatrzymano dotąd nikogo z podejrzanych. Trwa także identyfikacja zabitych i rannych. Policja w oświadczeniu podała, że wśród ofiar śmiertelnych jest organizator i gospodarz przyjęcia.

Gqeberha w RPA. Miasto do 2021 roku znane było jako Port Elizabeth

Policja: bezduszny atak z zimną krwią

Południowoafrykański minister ds. policji Bheki Cele odwiedził w poniedziałek miejsce strzelaniny i poprosił o cierpliwość w sprawie prowadzonego śledztwa.

- Nie spoczniemy, dopóki nie dowiemy się, co się stało i kto był odpowiedzialny za ten bezduszny i dokonany z zimną krwią atak na nic niepodejrzewające ofiary - oświadczyła komisarz policji Prowincji Przylądkowej Wschodniej Nomthetheleli Lillian Mene.

Niebezpiecznie w RPA

W RPA utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia niepokojami społecznymi i przestępczością kryminalną. W wyniku zamieszek, do których doszło w lipcu 2021 roku po aresztowaniu byłego prezydenta kraju Jacoba Zumy, zginęło ponad 350 osób. Wybuch przemocy był wówczas napędzany licznymi problemami, z jakimi zmaga się tamtejsze społeczeństwo: skrajnym rozwarstwieniem majątkowym, bezrobociem, napięciami na tle etnicznym.

W lipcu 2022 roku odnotowano 18 ofiar śmiertelnych w dwóch strzelaninach w miastach Soweto i Pietermaritzburg.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw//rzw

Źródło: BBC, PAP

Pozostałe wiadomości