Upozorował własną śmierć, by uciec z więzienia. W celi znaleziono zwęglone ciało

Źródło:
BBC, GroundUp, Independent
Thabo Bester upozorował swoją śmierć i zbiegł z więzienia Mangaung Correctional Centre
Thabo Bester upozorował swoją śmierć i zbiegł z więzienia Mangaung Correctional Centre
Google Earth
Thabo Bester upozorował swoją śmierć i zbiegł z więzienia Mangaung Correctional CentreGoogle Earth

Thabo Bester, który w maju ubiegłego roku upozorował własną śmierć i zbiegł z więzienia w Republice Południowej Afryki, został aresztowany. 3 maja ubiegłego roku uznano go za zmarłego po tym, jak w jego celi wybuchł pożar, a na miejscu znaleziono zwęglone ciało. Od tego czasu w mediach pojawiały się doniesienia, że 35-latek jest widywany w Johannesburgu.

Bester został skazany w 2012 roku. Jest winny zgwałcenia i obrabowania co najmniej dwóch kobiet, które poznał za pomocą mediów społecznościowych, a także zgwałcenia i zamordowania swojej byłej dziewczyny, modelki Nomfundo Tyhulu. 3 maja ubiegłego roku uznano go za zmarłego po tym, jak w jego celi wybuchł pożar, a na miejscu znaleziono zwęglone ciało.

Od tego czasu w lokalnych mediach kilkukrotnie pojawiały się doniesienia, zgodnie z którymi 35-latek rzekomo przebywał na wolności i był widywany w Johannesburgu. Pogłoski o upozorowaniu przez niego własnej śmierci potwierdziło zakończone w ubiegłym miesiącu pośmiertne badanie znalezionych w jego celi zwłok, które wykazało, że nie należą one do Bestera. 

Thabo Bester upozorował swoją śmierć, po roku został aresztowany

Wówczas w sprawie 35-latka wszczęto nowe dochodzenie. Dwa tygodnie temu południowoafrykańska policja poinformowała o rozpoczęciu obławy. We wtorek, 4 kwietnia, funkcjonariusze przeprowadzili nalot na na luksusową posiadłość na przedmieściach Johannesburga, którą Bester miał wynajmować wraz ze swoją obecną partnerką Nandiphą Magudumaną. 

Thabo Bester (po prawej) prowadzony przez funkcjonariusza - zdjęcie archiwalne City Press/Gallo Images/Getty Images

ZOBACZ TEŻ: Schowali się w koszach na śmieci i uciekli z więzienia. Nie zdążyli nacieszyć się wolnością

Jak donosi lokalny portal GroundUp, podczas roku spędzonego na wolności Bester miał posługiwać się fałszywymi dokumentami tożsamości. Wraz z partnerką w tym czasie prowadził firmę Arum Properties, dzięki której miał wyłudzić od kilku poszkodowanych pieniądze w zamian za projekty budowlane, które nigdy nie zostały ukończone. 

Do aresztowania 35-latka doszło w piątek, 7 kwietnia, na terenie Tanzanii, w miejscu oddalonym o około 10 kilometrów od granicy z Kenią. Funkcjonariusze ujęli wówczas również Nandiphę Magudumanę oraz obywatela Mozambiku, który, jak wynika z ich ustaleń, miał pomóc parze w nielegalnym przekroczeniu granicy. Poszukiwani mieli przy sobie kilka podrobionych paszportów. Jak przekazał południowoafrykański minister sprawiedliwości Ronald Lamola, zarówno Bester, jaki i Nandipha mają zostać poddani ekstradycji do RPA

Z informacji przekazanych przez BBC wynika, że w związku z incydentem zwolnionych miało zostać trzech pracowników brytyjskiej firmy ochroniarskiej G4S, która do tej pory zarządzała więzieniem Mangaung Correctional Centre. Przedstawiciele przedsiębiorstwa nie odpowiedzieli na prośbę portalu o komentarz w sprawie. Z kolei ustalenia portalu Independent wskazują, że obecnie kontrolę nad ośrodkiem przejął rząd RPA.

ZOBACZ TEŻ: Słynny francuski gangster złapany trzy miesiące po brawurowej ucieczce z więzienia

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: BBC, GroundUp, Independent

Źródło zdjęcia głównego: City Press/Gallo Images/Getty Images