Rozpoczęli ekshumację ciał zabitych Polaków

 
W Bykowni pochowano ok. 3,5 tys. osób z listy katyńskiejMuzem Katyńskie

W Bykowni pod Kijowem zaczęły się prace ekshumacyjne w miejscu pochówku ofiar terroru NKWD. W Bykowni pogrzebani są m.in. polscy oficerowie z listy katyńskiej.

- Dotychczas dokonaliśmy odwiertów, które szczegółowo określiły miejsca, gdzie znajdują się groby zbiorowe, odnalezione przez nas w latach poprzednich. Wyznaczyliśmy 40 takich grobów, z około 90, które są zlokalizowane i które trzeba zbadać - powiedział w rozmowie z polskimi dziennikarzami prof. Andrzej Kola, szef zespołu poszukiwawczego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM).

Zespół Koli rozpoczął wyznaczanie miejsc pochówków w bykowniańskim lesie 11 kwietnia. Do ekshumacji przystąpiono w środę, po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń strony ukraińskiej. - Dziś zaczęliśmy poszukiwania w siedmiu grobach. Sądzę, że do końca czerwca powinniśmy powierzone nam zadanie zrealizować - podkreślił Kola.

Ostatni etap

Ekshumacje w Bykowni mają być ostatnim etapem prac, poprzedzających budowę nekropolii polskich ofiar zbrodni katyńskiej. W marcu sekretarz ROPWiM Andrzej Krzysztof Kunert wyrażał nadzieję, że do otwarcia tego cmentarza może dojść w kwietniu 2012 roku.

Temat ten był poruszany podczas niedawnej wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie. Ukraiński premier Mykoła Azarow zadeklarował wówczas, że decyzje w sprawie budowy cmentarza w Bykowni już zapadły, a przygotowania do jego otwarcia odbywają się zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ze stroną polską.

150 tys. ofiar

W Bykowni pochowano ok. 150 tysięcy ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej.

Spoczywający tam Polacy to ofiary mordu dokonanego na podstawie decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 r.; tej samej, której skutkiem była śmierć w sumie ok. 22 tys. Polaków m.in. w Katyniu, Charkowie i Kalininie (obecnie Twer).

Poszukiwania szczątków polskich ofiar w Bykowni rozpoczęto w 2001 r. z inicjatywy ROPWiM. W 2007 r. ekipa Koli odnalazła tam m.in. nieśmiertelnik sierżanta Józefa Naglika oraz grzebień z wydrapanymi czterema nazwiskami Polaków zamordowanych przez NKWD, co ostatecznie potwierdziło, że w tym miejscu pogrzebano ofiary zbrodni katyńskiej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzem Katyńskie