Świat

"Dzień ciszy" w Donbasie. Rozmowy o rozejmie przełożone

Świat


Spotkanie grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu w ukraińskim Donbasie nie odbędzie się, jak zapowiadał rząd w Kijowie, we wtorek, lecz zapewne pod koniec tygodnia. Jest mimo to poważna szansa, że we wtorek w regionie umilkną strzały, bo strony konfliktu deklarują, że są gotowe na "dzień ciszy".

- Spotkanie nie odbędzie się we wtorek, ale najprawdopodobniej bliżej końca tygodnia – powiedział w poniedziałek rozmówca agencji Interfax-Ukraina. Do rozmów ma dojść, jak poprzednio, w Mińsku na Białorusi.

O kolejnej rundzie rozmów pokojowych z udziałem Ukrainy, Rosji oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która miałaby się odbyć we wtorek 9 grudnia, mówił w ubiegłym tygodniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

"Dzień ciszy"

Szef państwa podkreślał w ubiegłym tygodniu, że najważniejszym zadaniem jego kraju jest ogłoszenie 9 grudnia „dniem ciszy” w walkach między siłami rządowymi a rebeliantami.

W poniedziałek wiceprzewodniczący tzw. parlamentu Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), Denys Puszylin wyraził oczekiwanie, iż w najbliższy wtorek walki zostaną wstrzymane. - Mamy nadzieję, że 9 grudnia uda się nam ustanowić dzień ciszy, nie zważając na to, że obecnie słychać strzały – powiedział rosyjskiemu Interfaksowi.

Puszylin podzielił stanowisko, że do rozmów w Mińsku dojdzie jeszcze w tym tygodniu, zaznaczył jednak, że w chwili obecnej istnieją sporne punkty, co do których toczą się negocjacje. - Jedną z kwestii jest specjalny status Donbasu – oświadczył.

Tzw. specjalny status Donbasu to przyjęta przez ukraiński parlament we wrześniu ustawa o specjalnym statusie samorządu lokalnego w niektórych rejonach (powiatach) obwodu donieckiego i ługańskiego oraz ustawa o zwolnieniu z odpowiedzialności karnej uczestników ruchów separatystycznych.

W części dotyczącej władz lokalnych parlament zagwarantował powiatom pozostającym pod kontrolą separatystów znaczące rozszerzenie kompetencji władz samorządowych i przeprowadzenie wyborów do nich.

Memorandum

W listopadzie, w odpowiedzi na przeprowadzone przez separatystów wybory władz samozwańczych republik ludowych - Donieckiej i Ługańskiej (DRL i ŁRL), Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) poleciła nowemu parlamentowi ich odwołanie.

We wrześniu w Mińsku odbyły się dwie rundy rozmów na temat pokoju w Donbasie, w których uczestniczyli wysłannicy Ukrainy, Rosji i OBWE. Podpisano memorandum, przewidujące zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy. Zadecydowano także wówczas o zatrzymaniu się oddziałów i sił wojskowych obu stron na linii według stanu z 20 września. Memorandum przewidywało zakaz użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych.

Wprowadzono też zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także nowych min i zapór inżynieryjnych. Zapory, które zainstalowano wcześniej, miały zostać usunięte. Separatyści i Ukraina oskarżają się wzajemnie o łamanie zapisów porozumienia.

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: