Świat

Rosjanie znowu na wielkich manewrach. Tym razem myśliwce i bombowce

Świat

airliners.net CC-BY-SA 3.0 | Alex BeltyukovTeraz ćwiczą siły powietrzne

Rosja rozpoczęła ćwiczenia lotnicze na wielką skalę - podała agencja Interfax powołując się na przedstawiciela ministra obrony.

Wojska rosyjskie rozpoczęły w środę ćwiczenia lotnicze na dużą skalę w zachodnich regionach Rosji, graniczących z państwami bałtyckimi. W manewrach uczestniczy około 40 samolotów myśliwskich i bombowców - poinformowała agencja Interfax. Jak sprecyzowano, ćwiczenia prowadzone są głównie na północnym zachodzie Rosji, ale nie przy granicy z Ukrainą. Z informacji źródła zbliżonego do rosyjskiego ministerstwa obrony wynika, że manewry były zaplanowane w grudniu 2013 roku i nie mają związku z obecną sytuacją polityczną na świecie. Ćwiczenia mają być zakończone pod koniec marca - zapowiedział rzecznik Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej. Jednak nie ujawnił szczegółów prowadzonych manewrów, ani nie wymienił dokładnie, jakie samoloty biorą w nich udział.

Rosjanie ćwiczą

To nie pierwsze ćwiczenia Rosjan na dużą skalę w ostatnich tygodniach. W ubiegłym tygodniu w Południowym Okręgu Wojskowym Federacji Rosyjskiej rozpoczęły się ćwiczenia z udziałem 8500 żołnierzy, jednostek artyleryjskich, rakietowych i pancernych.

Tydzień wcześniej na poligonie Kapustin Jar w północno-zachodniej części obwodu astrachańskiego, na południu Rosji, rozpoczęły się manewry wojsk Obrony Powietrznej Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.

Rosjanie w marcu ćwiczyli też desantowanie z powietrza 3500 żołnierzy na terytorium umownego wroga.

4 marca z kolei zakończyła się zarządzona przez prezydenta Rosji Władimira Putina 26 lutego kontrola gotowości bojowej sił zbrojnych FR. W ćwiczeniach, które objęły siły okręgów wojskowych zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk, uczestniczyło ponad 150 tys. żołnierzy, 90 samolotów, ponad 120 śmigłowców, 880 czołgów, ponad 1200 jednostek sprzętu wojskowego i 80 okrętów.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: airliners.net CC-BY-SA 3.0 | Alex Beltyukov