Putin ogłosił częściową mobilizację, Rosjanie uciekają do Serbii. Mówią, że "Putin to morderca"

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
W rosyjskim internecie po ogłoszeniu mobilizacji popularność zyskują hasła "jak złamać rękę" i "jak wyjechać z Rosji"
W rosyjskim internecie po ogłoszeniu mobilizacji popularność zyskują hasła "jak złamać rękę" i "jak wyjechać z Rosji"
wideo 2/2
W rosyjskim internecie po ogłoszeniu mobilizacji popularność zyskują hasła "jak złamać rękę" i "jak wyjechać z Rosji"

Rosjanie uciekają z kraju przed zarządzoną przez Władimira Putina częściową mobilizacją. Schronienia szukają między innymi w Serbii. "Rosyjskie władze prowadzą błędną politykę", "Putin to morderca" - mówili dziennikarzom na lotnisku pod Belgradem.

Na znajdujące się w pobliżu Belgradu lotnisko Nikoli Tesli przyleciał w środę z Moskwy samolot z osobami uciekającymi przed ogłoszoną w Rosji częściową mobilizacją. Jak relacjonuje serbska telewizja Nova, większość przybyłych Rosjan zamieszka z rodzinami lub znajomymi, którzy schronienie w stolicy Serbii znaleźli na przestrzeni ostatnich miesięcy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W dniu decyzji Putina Rosjanie wykupują bilety w jedną stronę

"Putin to morderca, który wysyła nas na wojnę, której wcale nie chcemy" - mówią cytowani przez telewizję Nova przybywający do Serbii Rosjanie. - Mój mąż został w Rosji, wielu moim znajomym i generalnie młodym mężczyznom wysłane zostały wezwania do wojska - powiedziała na lotnisku Julia.

Rosjanie uciekają

- Jestem przerażona i smutna, ponieważ rosyjskie władze prowadzą błędną politykę. Ukraińcom potrzebna jest wolność, modlę się o koniec wojny - przyznała Irina. - Putin to jest po prostu osoba zła. Jestem pewna, że w ogóle nie zależy mu na własnym narodzie - dodała.

Dziennikarze serbskiej telewizji wskazali, że wielu z przybyłych do Serbii Rosjan - z powodu strachu i chęci zapomnienia o wojnie - odmówiło wypowiedzi przed kamerami. - Było w nich widać strach, były łzy, ale i niechęć do Putina - ocenili reporterzy.

W środę rano prezydent Władimir Putin ogłosił w Rosji częściową mobilizację. Zaciąg ma objąć rezerwistów i ludzi, którzy przeszli przeszkolenie wojskowe. Minister obrony Siergiej Szojgu oznajmił, że mobilizacja obejmie 300 tysięcy osób.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości