Na mroźnym Morzu Barentsa doszło do incydentu. Litewski trawler naruszył rosyjskie wody i już po usunięciu się z nich został zaaresztowany przez Rosjan. Dowódcę jednostki rybackiej siłą ściągnięto z pokładu. Trawler jest holowany do Murmańska. Litwa wezwała "na dywanik" rosyjskiego ambasadora.
Do incydentu doszło w piątek na Morzu Barentsa w pobliżu punktu styku rosyjskiej i norweskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Według litewskich władz do trawlera "poławiającego kraby na wodach międzynarodowych" podpłynęła jednostka "pełna uzbrojonych ludzi". Mieli oni zażądać, aby rybacy skierowali się do Murmańska.
Kiedy litewski kapitan odmówił wykonania rozkazu, Rosjanie mieli wejść na pokład siłą i przejąć kontrolę nad trawlerem. Jednostka została następnie wzięta na hol i jest ciągnięta do Murmańska.
Incydent daleko od "domu"
Jak przyznają sami Litwini, trawler Juru Vilkas (Wilk Morski) naruszył granicę wyłącznej strefy ekonomicznej Rosji. Według danych z systemu śledzącego pozycje jednostki przez satelity nastąpiło to jednak ósmego września i jedynie na godzinę. Według szefa departamentu rybołówstwa w litewskim Ministerstwie Rolnictwa, Dariusa Nieniusa, trawler "w tak krótkim czasie nie mógł nic zrobić".
Podczas piątkowego zatrzymania przez jednostki rosyjskiej straży granicznej trawler miał się znajdować na wodach międzynarodowych. Rosjanie zarzucają Litwinom naruszenie ich wyłącznej strefy ekonomicznej i prowadzenie połowów. Trawler miał próbować uciekać i schronić się na wodach norweskich.
Według litewskich władz, załoga jednostki (trzech Litwinów i 25 obywateli "innej narodowości") została zdjęta z pokładu siłą, ponieważ "odmówiła współpracy". - Nie wiemy gdzie i w jakich warunkach są trzymani - oznajmił szef litewskiego MSZ, Linas Linkavicius.
Litwini oskarżają Rosjan o pogwałcenie prawa i zatrzymanie jednostki na wodach międzynarodowych. MSZ w Wilnie wezwało rosyjskiego ambasadora "na dywanik" w celu zaprotestowania i zażądania wyjaśnień oraz zwolnienia trawlera wraz z załogą.
Autor: mk/kka / Źródło: Delfi
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Arne Nordmann