Rosjanie likwidują samorząd Tatarów. "Celem totalne represje"

Dwa lata temu "zielone ludziki" ruszały do akcji na Krymie
Dwa lata temu "zielone ludziki" ruszały do akcji na Krymie
Reuters Archive
Tatarzy twierdzą, że są prześladowani przez rosyjskie władzeReuters Archive

W Sądzie Najwyższym na zajętym przez Rosję Krymie odbyła się pierwsza rozprawa ws. wniosku o likwidację samorządu Tatarów krymskich, Medżlisu. Rosyjskie władze zarzucają mu ekstremizm; Tatarzy obawiają się, że to kolejny krok do nasilenia represji.

Posiedzenie sądu w Symferopolu trwało pół godziny. Na prośbę adwokatów Medżlisu zostało ono przeniesione na przyszły tydzień – donoszą media ukraińskie. Według ich relacji przed rozprawą do szczelnie otoczonego przez policję sądu władze zwiozły ludzi, by stworzyć sztuczny tłum.

- Na posiedzenie wyznaczono najmniejszą salę sądową, do której przygnano jakichś studentów, żeby było jak najmniej miejsca dla publiczności – powiedział działacz tatarski Zair Smedlajew. Wniosek o likwidację Medżlisu złożyła prokurator Krymu Natalia Pokłonska. Uważa ona, że tatarski samorząd jest organizacją ekstremistyczną. W lutym krymskie władze zatrzymały na półwyspie kilkunastu Tatarów, którym zarzucono związki z Partią Odrodzenia Islamskiego (Hizb-ut-Tahrir al-Islami). - Rosyjskie władze okupacyjne Krymu rozpoczęły kolejny etap zaplanowanej prowokacji, której celem są totalne represje wobec narodu krymskich Tatarów, realizowane pod hasłami walki z islamskim terroryzmem – oceniał wówczas jeden z przywódców tatarskich i przewodniczący Medżlisu, Refat Czubarow.

"Wyrok przesądzony"

Ten znany polityk jest także deputowanym do ukraińskiego parlamentu; od 2014 r. obowiązuje go wydany przez władze rosyjskie zakaz wjazdu na Krym. Przed kilkoma dniami Czubarow mówił PAP, że wyrok w sprawie Medżlisu jest już przesądzony. - Pokłonska wniosła pozew, którego celem jest likwidacja Medżlisu jako organizacji ekstremistycznej, i doskonale wiemy, jaka będzie decyzja sądu. Tu jednak chodzi nie tylko o główny, 33-osobowy Medżlis Krymu, lecz także o ponad 250 medżlisów lokalnych i 22 regionalne. Są to tysiące ludzi. Rosja po raz kolejny przekracza granicę, której nikt wcześniej nie śmiał przekroczyć – oświadczał. Na temat procesu wypowiedział się Ukraiński Związek Helsiński i Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH). "Decyzja o zakwalifikowaniu Medżlisu do organizacji ekstremistycznych może zaowocować represjami nie tylko wobec krymskich Tatarów, którzy uczestniczą w jego działalności, ale i wszystkich zwolenników Medżlisu" – głosi oświadczenie FIDH. Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne. Tatarzy krymscy, stanowiący 12-15 proc. ludności na Krymie, zbojkotowali referendum.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: qtmm.org

Tagi:
Raporty: