W Sądzie Najwyższym na zajętym przez Rosję Krymie odbyła się pierwsza rozprawa ws. wniosku o likwidację samorządu Tatarów krymskich, Medżlisu. Rosyjskie władze zarzucają mu ekstremizm; Tatarzy obawiają się, że to kolejny krok do nasilenia represji.
Posiedzenie sądu w Symferopolu trwało pół godziny. Na prośbę adwokatów Medżlisu zostało ono przeniesione na przyszły tydzień – donoszą media ukraińskie. Według ich relacji przed rozprawą do szczelnie otoczonego przez policję sądu władze zwiozły ludzi, by stworzyć sztuczny tłum.
- Na posiedzenie wyznaczono najmniejszą salę sądową, do której przygnano jakichś studentów, żeby było jak najmniej miejsca dla publiczności – powiedział działacz tatarski Zair Smedlajew. Wniosek o likwidację Medżlisu złożyła prokurator Krymu Natalia Pokłonska. Uważa ona, że tatarski samorząd jest organizacją ekstremistyczną. W lutym krymskie władze zatrzymały na półwyspie kilkunastu Tatarów, którym zarzucono związki z Partią Odrodzenia Islamskiego (Hizb-ut-Tahrir al-Islami). - Rosyjskie władze okupacyjne Krymu rozpoczęły kolejny etap zaplanowanej prowokacji, której celem są totalne represje wobec narodu krymskich Tatarów, realizowane pod hasłami walki z islamskim terroryzmem – oceniał wówczas jeden z przywódców tatarskich i przewodniczący Medżlisu, Refat Czubarow.
"Wyrok przesądzony"
Ten znany polityk jest także deputowanym do ukraińskiego parlamentu; od 2014 r. obowiązuje go wydany przez władze rosyjskie zakaz wjazdu na Krym. Przed kilkoma dniami Czubarow mówił PAP, że wyrok w sprawie Medżlisu jest już przesądzony. - Pokłonska wniosła pozew, którego celem jest likwidacja Medżlisu jako organizacji ekstremistycznej, i doskonale wiemy, jaka będzie decyzja sądu. Tu jednak chodzi nie tylko o główny, 33-osobowy Medżlis Krymu, lecz także o ponad 250 medżlisów lokalnych i 22 regionalne. Są to tysiące ludzi. Rosja po raz kolejny przekracza granicę, której nikt wcześniej nie śmiał przekroczyć – oświadczał. Na temat procesu wypowiedział się Ukraiński Związek Helsiński i Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH). "Decyzja o zakwalifikowaniu Medżlisu do organizacji ekstremistycznych może zaowocować represjami nie tylko wobec krymskich Tatarów, którzy uczestniczą w jego działalności, ale i wszystkich zwolenników Medżlisu" – głosi oświadczenie FIDH. Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne. Tatarzy krymscy, stanowiący 12-15 proc. ludności na Krymie, zbojkotowali referendum.
Autor: mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: qtmm.org