Zatrzymania w Moskwie w dniu wyborów


Co najmniej dziewięć osób zostało zatrzymanych w Moskwie w dniu niedzielnych wyborów lokalnych. Wśród nich jest między innymi dziennikarz niezależnej "Nowej Gaziety" Ilja Azar oraz działaczka rosyjskiej grupy punkowej Pussy Riot Maria Alochina. Zatrzymani trafili na komisariat, Azar został już z niego zwolniony.

Aktywiści zostali zatrzymani w centrum Moskwy, na ulicy Twerskiej, gdzie trwały obchody Dnia Miasta.

"Nowaja Gazieta" podała, że mieli na sobie koszulki z hasłami poparcia dla osób aresztowanych po niedawnej fali protestów opozycji w Moskwie. Było na nich napisane między innymi: "Wolność dla więźniów politycznych".

Zatrzymany Ilja Azar przekazał jednak, że nie miał na sobie takiego stroju, a policjanci powiedzieli mu, że znajduje się na liście "podejrzanych osób". Organizacja OWD-Info, monitorująca zatrzymania w Rosji, podała 14 nazwisk osób zatrzymanych.

Kommiersant przypomniał, że 2 września Ilja Azar został zatrzymany przed swoim mieszkaniem, kiedy wyszedł zapalić papierosa. Został zabrany na komisariat, pozostawiając swoją córkę samą w domu.

Zatrzymania krótko po antyrządowej fali demonstracji

Wcześniej w niedzielę policja zatrzymała w centrum rosyjskiej stolicy siedem osób, które rozdawały ulotki wyrażające poparcie dla więźniów politycznych. Policjanci powołali się na zakaz agitacji w trakcie trwających wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Moskiewskie wybory poprzedziła fala demonstracji w stolicy Rosji w lipcu i sierpniu.

ZOBACZ RAPORT tvn24.pl: Antyrządowe protesty w Rosji

Protesty rozpoczęły się po tym, jak komisje wyborcze nie dopuściły do wyborów części działaczy opozycji antykremlowskiej, powołując się na błędy w podpisach wyborców. Kilka manifestacji odbyło się bez zezwolenia i zakończyło masowymi zatrzymaniami.

W związku z protestami zapadło sześć wyroków pozbawienia wolności, w większości wobec osób oskarżonych o użycie przemocy wobec policjantów.

Autor: akw//kg / Źródło: PAP, Kommiersant

Tagi:
Raporty: