TVN24 | Świat

Wenezuela i Naddniestrze. Kolejni odbiorcy rosyjskiej szczepionki

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
Interfax, Kommiersant

Wenezuela jest kolejnym krajem, który zaszczepi mieszkańców przeciw koronawirusowi preparatem Sputnik V. Władze w Caracas oznajmiły, że będzie to co najmniej 10 milionów osób. Rosyjska szczepionka trafi też do Naddniestrza, separatystycznego regionu w granicach Mołdawii, nieformalnie wspieranego przez Rosję.

W środowej depeszy agencja Interfax podała, że władze Wenezueli zamierzają zaszczepić 10 milionów swoich obywateli przeciwko koronawirusowi w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

- W ciągu następnych 90 dni Wenezuela zaszczepi 10 milionów ludzi. Zostaną wybrani na podstawie ich zawodu i tego, jak niebezpieczny jest dla nich wirus - oznajmił prezydent Nicolas Maduro, cytowany przez agencję Interfax powołującą się na latynoamerykańskie media.

Argentyna z rosyjską szczepionką, ale bez drugich dawek. Reuters: są problemy

Lista odbiorców

Wenezuela jest kolejnym krajem, który korzysta z rosyjskiej oferty szczepionkowej w walce z pandemią COVID-19. Dotychczasowa lista takich odbiorców jest jednak dość krótka. Wcześniej preparat Sputnik V został dostarczony do Argentyny i na sąsiadującą z Rosją Białoruś.

Z rosyjskiej szczepionki skorzystają też mieszkańcy Naddniestrza, separatystycznego regionu w granicach Mołdawii, wspieranego nieformalnie przez Rosję. Władze w Tyraspolu poinformowały w środę o zawartym porozumieniu w sprawie dostaw pierwszej partii preparatu. 30 tysięcy dawek zostanie wykorzystanych do zaszczepienia lekarzy, nauczycieli i funkcjonariuszy organów ścigania.

Na Białorusi ruszają szczepienia rosyjskim Sputnikiem V

Pod koniec listopada agencja Interfax poinformowała, że wnioski o dostawy dawek Sputnika V złożyło ponad 50 krajów. "Preparat dla dostaw na rynki zagraniczne będzie produkowany przez międzynarodowych partnerów Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (który sprzedaje Sputnik V za granicą - red.) w Indiach, Brazylii, Chinach, Korei Południowej i innych krajach. Ponad 150 milionów dawek szczepionki Sputnik V zostanie wyprodukowanych w Korei Południowej na eksport do innych państw" - przekazała wówczas agencja Interfax.

W grudniu produkcja Sputnika V ma ruszyć także w Kazachstanie, byłym państwie ZSRR, które jest również zainteresowane dostawami szczepionki produkowanej przez amerykański koncern Pfizer.

Wcześniej prezydent Władimir Putin mówił, że Rosja pracuje nad kwestią dostarczenia szczepionki przeciwko koronawirusowi do krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (tworzonej, oprócz Rosji, przez Armenię, Białoruś, Kazachstan i Kirgistan).

Autor:tas/kg

Źródło: Interfax, Kommiersant

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości