Zełenski: powstrzymaliśmy brutalny atak nieprzyjaciela

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Siły ukraińskie odparły zaciekłą ofensywę wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo. Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że siły rosyjskie przygotowują się do wycofania jednostek artyleryjskich z prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

- Dziś powstrzymaliśmy brutalny atak nieprzyjaciela w Doniecku, rosyjskie natarcie zostało odparte - oświadczył Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu. Powiedział także, że ukraiński "fundusz wymiany" został uzupełniony, co oznacza, że rosyjscy żołnierze zostali wzięci do niewoli.

Ukraiński prezydent poinformował również o zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca szturmowego oraz rosyjskiego samolotu Su-25. Dodał, że "rosyjscy terroryści" kontynuowali ostrzał na kierunkach: czernihowskim, charkowskim, dniepropietrowski, mikołajewskim oraz w Donbasie i Zaporożu. - Odpowiadamy okupantom. Odpowiadamy namacalnie - zapewnił. Najbardziej zacięte walki toczyły się w obwodzie donieckim wokół miast Bachmut i Awdijiwka - przekazał. Zełenski poinformował również, że w niedzielę rozmawiał z głównymi dowódcami armii ukraińskiej i szefami organów bezpieczeństwa o działaniach przeciwko agresorowi. - Pracujemy codziennie, by przyspieszyć przywrócenie integralności terytorialnej naszego kraju - zapewnił prezydent Ukrainy.

Ukraiński sztab o sytuacji w obwodzie chersońskim

W niedzielnym komunikacie sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy poinformował, że okupacyjne władze w obwodzie chersońskim próbują stworzyć mieszkańcom kontrolowanego przez siebie terytorium warunki nie do życia.

W Nowej Kachowce od 29 października wyłączono internet, a przez megafony mieszkańców informuje się o konieczności wyjazdu z obwodu w ciągu 48 godzin w związku z rzekomym ryzykiem uderzeń rakietowych ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy - czytamy w komunikacie ukraińskich sił zbrojnych.

Jak dodano, w pierwszej kolejności "ewakuacji" podlega personel medyczny miejscowych szpitali i służby miejskie. Władze okupacyjne zobowiązały też przedsiębiorców do wyprzedania wszystkich produktów spożywczych i zamknięcia sklepów i bazarów od 1 listopada.

Według posiadanych przez sztab informacji siły rosyjskie przygotowują się do wycofania jednostek artyleryjskich z prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego. Możliwe, że następnie zostaną one przerzucone na inne kierunki - podał sztab.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: