Rosja zawieszona w Radzie Europy

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Rosja została zawieszona w Radzie Europy
Rosja została zawieszona w Radzie EuropyTVN24
wideo 2/35
Rosja została zawieszona w Radzie EuropyTVN24

Uczestnictwo Rosji w Radzie Europy zostało zawieszone - poinformowała Rada. Decyzję podjął Komitet Ministrów organizacji, do której należy 47 państw, w tym prawie wszystkie europejskie. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki informował, że procedura zawieszenia członkostwa Rosji została uruchomiona z inicjatywy Ukrainy i Polski.

Rada Europy poinformowała o zawieszeniu Rosji w Radzie Europy ze skutkiem natychmiastowym. Decyzję podjął Komitet Ministrów. W komunikacie dodano, że podjęta decyzja oznacza, że Federacja Rosyjska pozostaje członkiem Rady Europy i stroną odpowiednich konwencji Rady Europy, w tym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

W komunikacie przekazano, że sędzia wybrany do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Rosji również pozostaje członkiem Trybunału, a skargi wniesione przeciwko Federacji Rosyjskiej będą nadal rozpatrywane i rozstrzygane przez Trybunał. Dodano, że zawieszenie nie jest środkiem ostatecznym, lecz tymczasowym, pozostawiającym otwarte kanały komunikacji.

Procedura zawieszenia członkostwa Rosji została uruchomiona z inicjatywy Polski i Ukrainy.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział na konferencji prasowej w piątek, że to "dobry sygnał społeczności międzynarodowej, świadczący o tym, że nie ma akceptacji dla agresji, nie ma zgody na podbijanie innego kraju, ani na obecność tego typu państw jak Rosja, które naruszają normy prawa międzynarodowego w takiej organizacji jak Rada Europy".

"Komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy. Niedługo finalna decyzja" - przekazał wcześniej w piątek na Twitterze szef polskiego rządu.

Rada Europy to utworzona w 1949 roku europejska organizacja polityczna, która zrzesza obecnie ponad 40 państw, w tym wiele z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Reakcje na atak Rosji na Ukrainę

Ukraina została zaatakowana przez Rosję w czwartek nad ranem po wydanym przez Władimira Putina rozkazie przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. W piątek ostrzał jest kontynuowany. Celem rosyjskich nalotów jest wiele miast, w tym Charków i Kijów. Stolica państwa została w nocy zaatakowana z powietrza. W piątek po południu ukraińskie Ministerstwo Obrony przekazało, że do tej pory zginęło ponad 1000 rosyjskich żołnierzy. Ucierpiała także ludność i obiekty cywilne.

Miejsca ataków i rejony aktywności rosyjskich wojsk. Sytuacja w piątek 25 lutegoTVN24

W nocy z czwartku na piątek przywódcy UE na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli porozumieli się w sprawie drugiego pakietu sankcji wobec Rosji za jej atak na Ukrainę. UE chce uderzyć sankcjami w rosyjskie banki, przedsiębiorstwa państwowe oraz przepływy finansowe z Rosji do UE, jak również rosyjskie inwestycje.

Unijny zakaz eksportu ma dotyczyć sprzętu i technologii potrzebnych rosyjskim rafineriom. UE chce zakazać również sprzedaży do Rosji samolotów oraz części, a także serwisowania sprzętu lotniczego. UE wprowadzi ograniczenia wywozowe dla towarów podwójnego zastosowania i produktów dotyczących zaawansowanych technologii. Propozycja zawiera też zawieszenie ruchu bezwizowego dla posiadaczy rosyjskich paszportów dyplomatycznych. Wydłużony ma zostać także wykaz osób objętych sankcjami – zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek kolejną transzę sankcji przeciwko czterem dużym rosyjskim bankom, zapowiedział ograniczenie eksportu wysokich technologii oraz wysłanie dodatkowych wojsk do Europy w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Jak zapowiedział, sankcje będą miały efekt zarówno natychmiastowy, jak i długoterminowy.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: