Rosja rozbudowuje swoje siły na Krymie i w pobliżu granicy z Ukrainą. Nowe zdjęcia satelitarne

Autor:
mjz/kab
Źródło:
Reuters, PAP

Agencja Reutera opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcia satelitarne, wykonane przez prywatną amerykańską firmę Maxar Technologies. Mają pokazywać, że Rosja rozbudowuje swoje siły na anektowanym Krymie i w pobliżu granicy z Ukrainą. Reuters zastrzega, że nie mógł zweryfikować autentyczności zdjęć.

Zdjęcia satelitarne zostały wykonane przez firmę Maxar Technologies. Reuters, publikując je w mediach społecznościowych, zastrzegł, że nie mógł niezależnie zweryfikować tych zdjęć.

Przedstawiają bazę na Krymie, który Rosja zaanektowała 2014 roku, wypełnioną licznymi pojazdami opancerzonymi i czołgami. Zdjęcie satelitarne wykonane w październiku, również przez Maxar, pokazywało wówczas, że baza była w połowie pusta.

"Szereg nowych rosyjskich rozmieszczeń na Krymie"

Firma Maxar przekazała, że do rosyjskiego garnizonu przybyła nowa jednostka na poziomie brygady, składająca się z kilkuset pojazdów opancerzonych, w tym bojowych wozów piechoty, czołgów, artylerii samobieżnej i przeciwlotniczej.

"W ciągu ostatniego miesiąca nasze zdjęcia satelitarne o wysokiej rozdzielczości zaobserwowały szereg nowych rosyjskich rozmieszczeń na Krymie, a także w kilku obszarach szkoleniowych w zachodniej Rosji wzdłuż granicy z Ukrainą" - dodał Maxar w oświadczeniu.

Wskazał na zwiększoną aktywność w trzech miejscach na Krymie i w pięciu miejscach w zachodniej części Rosji.

Ryzyko rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Wzrost rosyjskiego rozmieszczenia wojskowego na Krymie odbywa się w czasie, kiedy Ukrainie grozi inwazja ze strony Kremla, a Zachód stara się do niej nie dopuścić.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało 17 grudnia swoje żądania "gwarancji bezpieczeństwa" od NATO w zamian za wycofanie wojsk spod granicy z Ukrainą. Najważniejszym z nich jest zobowiązanie się przez Sojusz, że nie będzie przyjmować w poczet członków państw, które niegdyś wchodziły w skład Związku Sowieckiego, ani rozmieszczać tam swoich wojsk.

Wcześniej wywiad ukraińskiego ministerstwa obrony poinformował, że na części terytorium wschodniej Ukrainy, niekontrolowanej przez rząd w Kijowie, na stałe stacjonuje od 600 do 800 rosyjskich oficerów.

Jak pisze Reuters, przywódcy amerykańscy, europejscy i ukraińscy oskarżają Rosję o zwiększoną aktywność wojskową w pobliżu granicy z Ukrainą. Prezydent USA Joe Biden i inni przywódcy twierdzą, że Moskwa wydaje się rozważać atak na Ukrainę już w przyszłym miesiącu, czemu Moskwa wielokrotnie zaprzeczała. 

Autor:mjz/kab

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru, twitter.com/Reuters

Pozostałe wiadomości