Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy po ataku Rosji na Ukrainę

Źródło:
TVN24
"Nasi sąsiedzi bronią nie tylko swojej wolności, ale wolności nas wszystkich, Europejczyków" Fragment orędzia prezydenta
"Nasi sąsiedzi bronią nie tylko swojej wolności, ale wolności nas wszystkich, Europejczyków" Fragment orędzia prezydenta
wideo 2/35
"Nasi sąsiedzi bronią nie tylko swojej wolności, ale wolności nas wszystkich, Europejczyków" Fragment orędzia prezydenta

Prezydent Andrzej Duda wystąpił w orędziu po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Powiedział, że "decyzją Władimira Putina w Europie rozpętana została wojna". Zaznaczył, że "agresja rosyjska na Ukrainę to punkt zwrotny dla całej naszej zachodniej wspólnoty". Zapewnił też o "pełnej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa naszym granicom".

Rosja zaatakowała Ukrainę po wydanym przez Władimira Putina rozkazie przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Do ataków na infrastrukturę wojskową dochodzi w wielu ukraińskich regionach i miastach. Ucierpiała też cywilna ludność i infrastruktura.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Prezydent: decyzją Władimira Putina w Europie rozpętana została wojna

W związku z tą sytuacją prezydent Andrzej Duda wystąpił w czwartek wieczorem z orędziem do Polaków. - Dziś nad ranem wojska rosyjskie rozpoczęły zbrojną agresję przeciwko naszemu sąsiadowi, niepodległej, suwerennej Ukrainie. Decyzją Władimira Putina w Europie rozpętana została wojna. Oznacza ona niezliczone tragedie, śmierć i zniszczenie. Nikt nie zna tego lepiej od nas Polaków, tak ciężko doświadczonych przez wojny i agresje - mówił.

- Nasi sąsiedzi, Ukraińcy, zdają dziś najtrudniejszy możliwy egzamin, ryzykując własnym życiem, egzamin, którego stawką jest niepodległość ich państwa. Bronią nie tylko swojej wolności, ale wolności nas wszystkich, Europejczyków - dodał. Zapewnił przy tym, że "mogą w tym liczyć na pełne wsparcie ze strony Polski". - Mówiłem o tym wczoraj w Kijowie zaledwie na kilka godzin przed rosyjską inwazją - przypomniał prezydent.

- Jako Polska byliśmy, jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą i ukraińskim narodem - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent o "punkcie zwrotnym dla całej naszej zachodniej wspólnoty"

Powiedział także, że "agresja rosyjska na Ukrainę to punkt zwrotny dla całej naszej zachodniej wspólnoty". - Do tej pory wielu światowych przywódców łudziło się, że z Władimirem Putinem i Rosją można prowadzić normalne negocjacje, zawierać porozumienia, które będą respektowane. Jako Polska wielokrotnie ostrzegaliśmy przed taką postawą. Mówił o tym prezydent Lech Kaczyński w swoim przemówieniu wygłoszonym w trakcie rosyjskiej agresji na Gruzję, kiedy ostrzegał: "dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę". Niestety nie wyciągnięto wniosków z tamtej lekcji i wydarzyły się i wydarzają kolejne tragedie - mówił prezydent.

- Dlatego dzisiaj tak ważna jest jedność i wspólne zdecydowane stanowisko wobec Rosji całej zachodniej wspólnoty - zaznaczył.

- Musimy na tę kolejną agresję zareagować niezwykle stanowczo, twardo. W ostatnich dniach wielokrotnie rozmawiałem o tym ze światowymi przywódcami. Potrzebne są bardzo dotkliwe sankcje, które uderzą we wszystkie obszary funkcjonowania rosyjskiego agresora - powiedział Andrzej Duda.

Do tej pory wielu światowych przywódców łudziło się, że z Władimirem Putinem i Rosją można prowadzić normalne negocjacje, zawierać porozumienia, które będą respektowane. Jako Polska wielokrotnie ostrzegaliśmy przed taką postawą. Mówił o tym prezydent Lech Kaczyński w swoim przemówieniu wygłoszonym w trakcie rosyjskiej agresji na Gruzję, kiedy ostrzegał: "dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę". Niestety nie wyciągnięto wniosków z tamtej lekcji i wydarzyły się i wydarzają kolejne tragedie.

Jednocześnie podkreślił, że "w tych niezwykle trudnych dniach nie możemy dać się podzielić". - Tylko razem możemy skutecznie przeciwstawić się złu. Najważniejsza jest jedność, jedność i jeszcze raz jedność - dodał.

- Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewniam o pełnej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa naszym granicom. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO. Jutro w Warszawie odbędzie się spotkanie z udziałem przywódców państw z naszego regionu, a w Brukseli - specjalny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy zjednoczeni, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim krajom sojuszu - mówił prezydent.

Ocenił, że "rosyjski atak na Ukrainę dobitnie pokazał, jak ważna jest rola NATO, jak ważna jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce i w Europie". - Dzisiaj, w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, widzimy wyraźnie, jak silne i ważne są więzi transatlantyckie. Stany Zjednoczone są i powinny pozostać liderem w kwestii bezpieczeństwa na świecie - zaznaczył.

Duda: wojna na Ukrainie stawia przed naszym państwem poważne wyzwania

Prezydent dodał, że "wojna na Ukrainie stawia przed naszym państwem także inne poważne wyzwania". - Musimy być przygotowani do przyjęcia wielu uchodźców z Ukrainy, ludzi, którzy będą u nas szukać bezpiecznego schronienia przed tragedią wojny. Jestem przekonany, że okażemy im solidarność i udzielimy wszelkiej możliwej pomocy. Wielokrotnie pokazywaliśmy, że w momentach trudnych zawsze potrafimy stanąć na wysokości zadania. Bo tacy jako naród jesteśmy - mówił.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy ws. ataku Rosji na Ukrainę
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy ws. ataku Rosji na Ukrainę

- Ten trudny moment, w którym się znaleźliśmy, wymaga od nas wszystkich, szczególnie od polityków i mediów, wielkiej odpowiedzialności. Jesteśmy i będziemy obiektem rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Nie dajmy się skłócić, nie dajmy się podzielić, nie dajmy się zmylić - apelował prezydent Duda. 

- Drodzy rodacy, dziś jako zachodni świat zdajemy egzamin z wiarygodności. To od tego, w jaki sposób wspólnie zareagujemy na zło, które dzieje się na naszych oczach, zależy przyszłość wolnego świata. W tych dniach odpowiadamy na kluczowe pytanie - czy wartości, które wspólnie wyznajemy - wolność, demokracja, praworządność, prawa człowieka, solidarność - naprawdę coś znaczą, czy są tylko pięknymi hasłami. Dla nas Polaków są one fundamentem. Niech żyje wolna, niepodległa i demokratyczna Ukraina! Niech żyje Polska! - zakończył swoje orędzie prezydent. 

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:mjz\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta

Tagi:
Raporty: