Szef chińskiej dyplomacji w Moskwie. Patruszew ostrzega przed "kolektywnym Zachodem"

Autor:
ft
Źródło:
Reuters
Chiny przekażą Rosji broń? Dębski: widocznie Amerykanie mają jakieś sygnały
Chiny przekażą Rosji broń? Dębski: widocznie Amerykanie mają jakieś sygnały
TVN24
TVN24Chiny przekażą Rosji broń? Dębski: widocznie Amerykanie mają jakieś sygnały

Chiny pozostają kluczowe dla rosyjskiej polityki zagranicznej, a Pekin i Moskwa muszą występować wspólnie przeciwko Zachodowi - powiedział szefowi chińskiej dyplomacji Wangowi Yi sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew w czasie spotkania w Moskwie.

Rosyjskie media państwowe, które zacytowała Agencja Reutera, doniosły, że w trakcie spotkania w Moskwie Nikołaj Patruszew deklarował, iż Rosja wspiera stanowisko Pekinu w kwestii Tajwanu, Tybetu, Hongkongu oraz autonomicznej regionu Sinciang.

Sekretarz zaznaczył też, że Pekin pozostaje kluczowy dla rosyjskiej polityki zagranicznej oraz że obydwa kraje powinny "trzymać się razem" przeciwko Zachodowi. - W kontekście kampanii prowadzonej przez kolektywny Zachód, którego celem jest osłabienie Rosji i Chin, dalsze pogłębianie rosyjsko-chińskiej współpracy na polu międzynarodowym jest szczególnie ważne - oceniał Patruszew.

Chiny "nie stały bezczynnie ani nie dolewały oliwy do ognia"

Patruszew, bliski współpracownik prezydenta Rosji Władimira Putina i sekretarz Rady Bezpieczeństwa, spotkał się z szefem biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, a do niedawna ministrem spraw zagranicznych tego kraju Wangiem Yi niedługo po tym, gdy szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken wyraził obawy, iż "Chiny rozważają udzielenie śmiercionośnego wsparcia Rosji w jej działaniach w Ukrainie".

Chiny zaprzeczyły doniesieniom, jakoby Moskwa żądała od Pekinu sprzętu wojskowego. Szef chińskiej dyplomacji powiedział w sobotę przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że Chiny "ani nie stały bezczynnie, ani nie dolewały oliwy do ognia" w związku z wojną na Ukrainie - poinformował Reuters.

Pekin, który w zeszłym roku zawarł z Moskwą partnerstwo "bez granic", powstrzymał się od potępienia inwazji Rosji na Ukrainę.

"WSJ": Xi poleci do Moskwy

Tymczasem źródła "Wall Street Journal" przekazały, że w najbliższych miesiącach przywódca Chin Xi Jinping ma udać się do Moskwy, ma odbyć spotkanie z Władimirem Putinem. Ostatnio obaj prezydenci spotkali się pod koniec ubiegłego roku w Pekinie. Już wtedy pojawiły informacje o planach wiosennej wizyty Xi w Moskwie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: