Rosyjski Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok w sprawie stowarzyszenia Memoriał

Źródło:
PAP
Andrzej Zaucha: w Rosji chcą doprowadzić do zapomnienia stalinowskich zbrodni
Andrzej Zaucha: w Rosji chcą doprowadzić do zapomnienia stalinowskich zbrodni
tvn24
Andrzej Zaucha: w Rosji chcą doprowadzić do zapomnienia stalinowskich zbrodni tvn24

Stowarzyszenie Memoriał ma zostać zlikwidowane. Rosyjski Sąd Najwyższy podtrzymał w poniedziałek decyzję w tej sprawie - poinformowała agencja Reutera, powołując się na agencję Interfax. Decyzja jest prawomocna.

Sąd odrzucił apelację złożoną przez Memoriał, według którego wyrok sądu pierwszej instancji był niezgodny z prawem. O utrzymanie wyroku w mocy wniosła prokuratura generalna.

Likwidacji podlega "międzynarodowa organizacja historyczno-oświatowa, charytatywna i obrony praw człowieka Memoriał, jej oddziały regionalne i inne struktury”. Decyzja Sądu Najwyższego jest prawomocna.

Stowarzyszenie "Memoriał" zajmuje się badaniami historycznymi i obroną praw człowiekaMateriały prasowe

W grudniu sąd pierwszej instancji podjął decyzję o likwidacji Memoriału na wniosek moskiewskiej prokuratury, która argumentowała, że organizacja ta złamała przepisy o "agentach zagranicznych". Za "agenta zagranicznego" Rosja uznała Memoriał w 2016 roku.

Stowarzyszenie Memoriał

Memoriał powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji. Od 30 lat organizacja ta zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym wobec Polaków.

Autorka/Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe