Moskiewski Sąd Miejski odroczył do 29 listopada rozpatrzenie pozwu prokuratury w sprawie rozwiązania Centrum Obrony Praw Człowieka wchodzącego w skład Stowarzyszenia Memoriał - podało radio Echo Moskwy. Sąd Najwyższy ma w czwartek rozpatrzeć pozew w sprawie likwidacji Memoriału, międzynarodowej organizacji dokumentującej zbrodnie stalinowskie i broniącej praw człowieka.
"Strona pozwana nie dostarczyła niezbędnych dokumentów", stąd decyzja o odroczeniu rozprawy - poinformowało we wtorek Echo Moskwy.
Centrum Obrony Praw Człowieka wchodzi w skład Stowarzyszenia Memoriał. W 2014 roku zostało uznane przez władze rosyjskie za organizację "pełniącą funkcje zagranicznego agenta". Przepisy dotyczą struktur, korzystających z zagranicznego wsparcia finansowego i - zdaniem rosyjskich władz - uczestniczących w życiu politycznym Rosji.
Rosyjska prokuratura generalna zwróciła się na początku listopada do tamtejszego Sądu Najwyższego o likwidację Stowarzyszenia Memoriał. Prokuratura oświadczyła, że organizacja dopuszcza się między innymi "naruszania konstytucji Federacji Rosyjskiej". Sąd Najwyższy ma rozpatrzeć pozew 25 listopada.
Wzmocnione środki bezpieczeństwa
Korespondent agencji Interfax relacjonował, że w czasie wtorkowej rozprawy w Moskiewskim Sądzie Miejskim wzmocniono środki bezpieczeństwa. W pobliżu jego siedziby zgromadziła się duża grupa zwolenników Memoriału i dziennikarzy.
Obrońcy praw człowieka przekazali mediom, że w pozwie prokuratury stwierdzono, iż materiały centrum zawierają "językowe i psychologiczne oznaki uzasadniające działalność członków międzynarodowych organizacji terrorystycznych i ekstremistycznych". Prokuratorzy według relacji obrońcow prac człowieka uznali również, że centrum "systematycznie ukrywało informacje o wykonywaniu funkcji agenta zagranicznego, naruszając tym samym przepisy konstytucji Federacji Rosyjskiej".
Obawy opinii międzynarodowej
Zaniepokojenie z powodu likwidacji Centrum Obrony Praw Człowieka i Stowarzyszenia Memoriał wyraziło wiele europejskich przywódców, a także organizacji międzynarodowych. W obronie znanych i zasłużonych struktur stanęli także Rosjanie. Petycję w obronie Centrum i Stowarzyszenia podpisało jak dotąd blisko 90 tysięcy osób.
"Działania władz zmierzające do likwidacji Memoriału, jednej z najstarszych i najbardziej szanowanych organizacji pozarządowych w Rosji jest oburzającym ciosem w serce rosyjskiej społeczności praw człowieka" - napisali we wspólnym oświadczeniu rosyjskie i międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, Human Rights Watch i Norweski Komitet Helsiński.
Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Charytatywne i Obrony Praw Człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.
Źródło: Echo Moskwy, Interfax