"Próba pochówku Lenina doprowadzi do starć"


W setną rocznicę rewolucji październikowej w Moskwie ponownie pojawiają się głosy w sprawie pochowania Włodzimierza Lenina. Ciało wodza bolszewików ciągle spoczywa w mauzoleum na placu Czerwonym. Dobitnie w tej sprawie wypowiedział się prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow, który stwierdził, że "dość gapienia się na tego trupa". Wywołało to oburzenie lidera komunistów, Giennadija Ziuganowa.

"Decyzja ta byłaby mądra i humanitarna" – stwierdził prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow, który 2 listopada zaapelował do władz na Kremlu, by podjęły decyzję w sprawie pochówku ciała Włodzimierza Lenina. Kadyrow podkreślił, że powinien o tym osobiście zdecydować prezydent Rosji Władimir Putin.

"W sercu Rosji"

"Dość gapienia się na trupa Lenina" – napisał na swojej stronie internetowej prezydent Czeczenii. Jak zauważył, "to źle, że w samym sercu Rosji, na placu Czerwonym, stoi trumna z martwym człowiekiem".

W Rosji kwestię pochówku Lenina poruszano wielokrotnie. Z inicjatywą w tej sprawie występowali między innymi byli merowie Petersburga Anatolij Sobczak i Moskwy Jurij Łużkow, jeden z najbardziej znanych reżyserów Nikita Michałkow, a także przedstawiciele Cerkwi.

Władze na Kremlu odpowiadały, że "do tej sprawy należy podchodzić ostrożnie, by nie dzielić społeczeństwa".

W sondażach większość Rosjan odpowiada, że ciało Lenina powinno spocząć w ziemi. Jednocześnie rosyjscy respondenci są przeciwni idei burzenia pomników twórcy rewolucji październikowej.

 
Zmumifikowane ciało Włodzimierza Lenina to dla wielu Rosjan obiekt kultu  | tvn24

Ziuganow kontra Kadyrow

Apel Ramzana Kadyrowa oburzył przewodniczącego Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Giennadija Ziuganowa. – Próba pochówku Lenina doprowadzi do starć między różnymi pokoleniami i wywoła masowe zamieszki – ostrzegł Ziuganow, cytowany przez agencję Interfax. Podkreślił, że jego zwolennicy na to nie pozwolą. Wezwał ludzi "żyjących na Kaukazie", by uszanowali wole tych, którzy pochowali ciało Lenina w mauzoleum.

W odpowiedzi Kadyrow przypomniał szefowi komunistów wyniki sondaży.

"Przywódca Partii Komunistycznej żyje we własnym, wymyślonym świecie. Ile jeszcze pokoleń ciało Lenina powinno leżeć na placu Czerwonym, by ego Ziuganowa zostało zaspokojone?" - napisał Kadyrow. Zarzucił mu, że "żyje przeszłością i nie słucha głosu nowych pokoleń, co jest przejawem demencji starczej".

Zabalsamowane zwłoki Lenina spoczywają w mauzoleum na placu Czerwonym od śmierci w 1924 roku.

Dyskusja, by pochować jego ciało, powraca zazwyczaj przy okazji rocznic jego urodzin, śmierci, lub rewolucji październikowej. Kwestia ta tradycyjnie wywołuje kontrowersje w Rosji.

Autor: tas/adso / Źródło: RBK, Interfax

Pozostałe wiadomości