TVN24 | Świat

Wyrok utrzymany. Współpracownica Nawalnego odwoła się od decyzji sędziów

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP, TASS

Wyrok wobec Lubow Sobol, współpracowniczki opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, został utrzymany. W kwietniu aktywistka została skazana na rok prac poprawczych w zawieszeniu. Sąd uznał, że "dopuściła się wtargnięcia do prywatnego mieszkania".

Chodzi o mieszkanie Konstantina Kudriawcewa, którego media niezależne określają jako współpracownika Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Według Aleksieja Nawalnego Kudriawcew uczestniczył w próbie otrucia go bojowym środkiem trującym, jego zadaniem było usunięcie śladów trucizny.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Na wtorkowej rozprawie Lubow Sobol powtórzyła, że nie dopuściła się żadnego przestępstwa. Oświadczyła, że obywatele Rosji nie mają możliwości uzyskania sprawiedliwości na drodze sądowej w konfrontacji z państwem, zapowiedziała ponadto, że odwoła się od decyzji sądu, a w razie potrzeby – także do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Lubow Sobol na sali sądowej. Zdjęcie archiwalne Twitter/@SobolLubov

Podczas procesu Sobol nie zaprzeczała, że pojechała do domu Kudriawcewa, chcąc z nim porozmawiać o otruciu Nawalnego. Zapewniła jednak, że tylko dzwoniła do drzwi jego mieszkania, a nie próbowała się tam dostać siłą, o co została oskarżona. Formalnie zarzuty dotyczyły użycia przemocy w celu wtargnięcia na teren własności prywatnej.

Autor:tas/kg

Źródło: PAP, TASS

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@SobolLubov

Tagi:
Raporty: