Ukraińcy: zestrzeliliśmy rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu

Źródło:
Meduza, Ukraińska Prawda, tvn24.pl
Moment katastrofy samolotu Tu-22M3. Siły lądowe Ukrainy publikują nagranie
Moment katastrofy samolotu Tu-22M3. Siły lądowe Ukrainy publikują nagranie
wideo 2/5
Moment katastrofy samolotu Tu-22M3. Siły lądowe Ukrainy publikują nagranie

Dowódca ukraińskich sił lądowych potwierdził, że po raz pierwszy udało się im zestrzelić rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3. Wcześniej w piątek resort obrony w Moskwie przekazał, że maszyna rozbiła się na opuszczonym terenie po wykonaniu misji bojowej.

"Po raz pierwszy jednostki rakietowe wojsk powietrznych Ukrainy we współpracy z Główną Dyrekcją Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zniszczyły rosyjski bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3 – nosiciela rakiet Ch-22, używanych do atakowania spokojnych ukraińskich miast. Podczas dzisiejszego ataku po raz pierwszy zniszczono także dwa takie pociski" - przekazał we wpisie na kanale Telegram dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk.

Poszukiwanie pilota

Wcześniej w piątek Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że Tu-22M3 spadł w Kraju Stawropolskim i że "zespół poszukiwawczo-ratowniczy ewakuował trzech członków załogi i poszukuje jednego pilota".

Resort dodał, że samolot rozbił się na opuszczonym terenie po misji bojowej i że na pokładzie bombowca nie było amunicji. Nie było też zniszczeń na ziemi. Według wstępnych ustaleń, przyczyną katastrofy miała być usterka techniczna.

Miejsce katastrofy Tu-22M3Gubernator Kraju Stawropolskiego/Telegram

CZYTAJ: Wybuch w rejonie lotniska wojskowego na okupowanym Krymie

Miejsce katastrofy Tu-22M3Gubernator Kraju Stawropolskiego/Telegram

Gubernator Kraju Stawropolskiego Władimir Władimirow przekazał, że samolot spadł na terenie rejonu krasnogwardejskiego. "Szczegóły są wyjaśniane" - dodał urzędnik.

Ukraina: bombowiec został zestrzelony

Wcześniej rzecznik ukraińskich sił powietrznych Ilja Jewłasz nie mógł ani potwierdzić, ani zaprzeczyć informacji o zestrzeleniu rosyjskiego bombowca – przekazał portal Ukraińska Prawda.

Później na kanale Telegram ukraińskich sił lądowych pojawiło się nagranie, mające ukazywać moment katastrofy samolotu. Widać na nim, jak maszyna płonie i spada. Wpis na nagraniem przypomniał, że "bombowiec ten w nocy z czwartku na piątek wystrzelił rakiety nad Ukrainą".

"Natychmiastowa karma w akcji – samolot Tu-22M3 sił powietrznych Rosji, który w nocy wystrzelił rakiety, rozbił się na terytorium Kraju Stawropolskiego" - podano.

300 kilometrów od Ukrainy

W kolejnym komunikacie wywiadu wojskowego w Kijowie sprecyzowano, że Tu-22M3 został zestrzelony z odległości około 300 kilometrów od Ukrainy tymi samymi środkami, którymi wcześniej strącono rosyjski samolot wykrywania radarowego dalekiego zasięgu A-50.

Według źródeł Ukraińskiej Prawdy jest to przeciwlotniczy system rakietowy dalekiego zasięgu S-200, zmodyfikowany przez fachowców wywiadu wojskowego w Kijowie.

Wywiad podał na portalach społecznościowych, że Tu-22M3 "po uszkodzeniach zdołał dolecieć w rejon miasta Stawropol, gdzie spadł i rozbił się".

Autorka/Autor:tas//mm

Źródło: Meduza, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Telegram